10 X – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Ma na celu zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, ale także pomoc osobom chorym oraz ulepszania opieki medycznej w tym zakresie.

Dlatego przy okazji tego święta warto zastanowić się nad swoją kondycją psychiczną oraz profilaktyką w tym zakresie.

Zdrowie psychiczne wymaga troski i trzeba o nie dbać tak samo, jak o zdrowie fizyczne. Życie w dzisiejszych czasach, w sytuacji pandemii dla wszystkich jest dużym wyzwaniem i może powodować szereg sytuacji stresowych i przyczynić się do obniżenia naszego dobrostanu psychicznego.

Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie zorganizowało szereg inicjatyw pod hasłem:

Akcja MIESIĄC ZDROWIA PSYCHICZNEGO

W ramach akcji propagowane jest podejmowanie pierwszych kontaktów ze specjalistą zdrowia psychicznego.  Podczas kampanii zapisać się można na pierwsze bezpłatne konsultacje  psychologicznych/terapeutycznych, które skierowane są do wszystkich osób zmagających się z trudnościami emocjonalnymi, zaburzeniami nastroju, epizodami depresyjnymi, czy samą depresją, a z powodów emocjonalnych lub ekonomicznych nie podejmują leczenia. Osoby, które zdecydują się pozostać w terapii i są mieszkańcami terenu Zagłębia Miedziowego będą mieli szansę otrzymać dofinansowanie.

Akacja potrwa od 1 – 31 października 2021r.

WIĘCEJ O AKCJI: https://cfrlubin.pl/miesiac-zdrowia-psychicznego-2021/

Akcje można śledzić także na Facebook https://www.facebook.com/CFRLubin

Zapisy na udział w pierwszej konsultacji z psychologiem/psychoterapeutą BEZPŁATNIE! – link do zapisów https://forms.gle/PVd5ZujKMe8Y6cem7

Proponowane wykłady:

13.10.2021r.  środa g. 17:30 Wykład: “… oraz że nie opuszczę Cię nawet w depresji…”. Prowadząca: dr Aleksandra Aszkiełowicz – psychoterapeuta, pedagog, teolog, wykładowca, doradca życia rodzinnego

O WYKŁADZIE: Z ogólnopolskiego badania stanu zdrowia psychicznego wynika, że co czwarty Polak będzie miał w ciągu życia problemy natury psychicznej, w tym zaburzenia depresyjne, lękowe. O ile statystyki mogą nieco fałszować rzeczywistość, o tyle nie da się ukryć, że depresja jest zaburzeniem, które dotyka każdą grupę wiekową, począwszy od bardzo małych dzieci, a skończywszy na osobach w wieku senioralnym. Przez wielu jest ona bagatelizowana, czasem sprowadzana do zwykłego obniżenia nastroju. Inni próbują pomóc choremu, kierując się troską o bliską osobę, nie zawsze jednak wiedząc, co robić, mówić, jak się zachowywać, aby to wsparcie było jak najbardziej efektywne. Podczas wykładu poruszę następujące zagadnienia:

– czym jest, a czym nie jest depresja?

– po czym poznać, że osoba bliska choruje?

– jak pomóc osobie chorej?

– co mówić, a czego nie mówić?

– jak towarzyszyć, aby wspierać?

– w jaki sposób bliskie relacje mogą być czynnikiem chroniącym przed zachorowaniem lub pogłębieniem zaburzenia?

 

29.10.2021r.  piątek g. 17.00 Wykład: Zachowania samobójcze i samookaleczenia wśród młodzieży Prowadząca: Anna Ślęczek, psychoterapeuta, psycholog, pedagog

23.10.2021r.  sobota g. 11:00 Wykład:  Nastolatki. Co im potrzebne do spełnionego życia?. Prowadzący: ks. dr Rafał Pabich – psychoterapeuta, pedagog,  terapeuta uzależnień.

Wykład przedstawia psychospołeczne uwarunkowania poczucia jakości życia  nastolatków.  Odpowiemy na pytanie: co sprawia, że młody człowiek ma w sobie więcej radości i satysfakcji z życia. Wydaje się to szczególnie ważny temat obecnie, gdy w dobie pandemii i zdalnego nauczania, nastolatek, nierzadko zmagając się z zewnętrznymi ograniczeniami, otarł się o zjawisko depresji i zagubienia.

Zapisy na wykłady: https://cfrlubin.pl/miesiac-zdrowia-psychicznego/

Zachęcamy także do zapoznania się z wykładami  Redakcji Uniwersytetu SWPS dotyczącymi zdrowia psychicznego:

Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?:

https://web.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/20703-zdrowie-psychiczne-jak-o-nie-dbac

Tematyka: Czym tak naprawdę jest zdrowie psychiczne? Jak na co dzień dbać o równowagę emocjonalną i homeostazę psychiczną? U kogo szukać pomocy, kiedy czujemy, że „coś jest nie tak” – nastąpiła zmiana w naszym samopoczuciu, zachowaniu lub odczuwaniu? Jak wybrać dobrego specjalistę-psychoterapeutę? Jak pełniej korzystać z własnych zasobów? Co robić, kiedy chcemy pomóc cierpiącemu emocjonalnie bliskiemu?

Depresja nastolatków: https://web.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/19137-depresja-nastolatkow

Tematyka: Czy depresja wśród dzieci i młodzieży różni się czymś od tej, na którą cierpią dorośli? Dlaczego coś, co nazywamy buntem nastolatka może być objawem choroby?

 

Zawsze można skorzystać z profesjonalnego wsparcia i pomocy, w miejscach takich, jak:

Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 800 70 2222

Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111

Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dorosłych – 116 123