Finał szkolnej akcji zbierania surowców wtórnych, kwiecień 2016 – podsumowanie

Ruszył Szkolny Program Edukacji Ekologicznej „Ja i moje środowisko” 2016. W ramach programu zaplanowano do realizacji 18 różnego rodzaju warsztatów ekologicznych skierowanych do młodzieży naszej szkoły.

Tegoroczny Program będzie wspierany merytorycznie i finansowo przez naszych partnerów: Starostwo Powiatowe w Polkowicach, Nadleśnictwo Chocianów, Koło Polskiego Związku Wędkarskiego „SAZAN” w Chocianowie, Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne Sp. z o.o. w Chocianowie oraz AG-EKO z Lubina.

Konkurs

Program rozpoczęły warsztaty pn. „Przygotowanie szkoły do selektywnej zbiórki odpadów”, które odbyły się 11 kwietnia 2016 r. W akcji prowadzonej w ramach warsztatów udział wzięło około dwustu uczniów z siedmiu klas Zespołu Szkół. Akcja polegała na zbieraniu surowców wtórnych, a dodatkowo w dniu jej finału przeprowadzono konkurs wiedzy o przyrodzie i recyklingu. Warsztaty zrealizowane były w formie konkursu międzyklasowego, którego wyniki przedstawiały się następująco:

Wyniki konkursu

Klasa Punkty za konkurs wiedzy Punkty za surowce wtórne Punkty łącznie Miejsce w konkursie
3 TL 6 667,8 673,8 I
2 TTL 20 295 315 II
1 TLM 10 265,8 275,8 III
2 TB 30 92,1 122,1 IV
1 TT 15 96,6 111,6 V
2 TT 0 110,5 110,5 VI
1 TA 8 63,9 71,9 VII

O akcji

Podczas akcji młodzież zebrała blisko dwie i pół tony makulatury oraz prawie cztery tony elektroodpadów, do tego 25 kg aluminium, ponad 200 kg baterii, 9 akumulatorów, ponad 200 kg plastikowych zakrętek, 728 szt. kartridży i tonerów, 15 kg metalowych zakrętek i puszek, 51 szt. telefonów komórkowych oraz 12 kg płyt CD i kaset magnetycznych.

Wszystkie zebrane surowce trafią do specjalistycznych firm i punktów odbioru surowców wtórnych.

  • Makulatura, elektrośmieci oraz akumulatory odebrane zostały przez firmę AG-EKO z Lubina w ramach otwartej akcji „Zbieraj odpady”.
  • Aluminium i zakrętki metalowe odebrał punkt skupu złomu w Chocianowie.
  • Baterie odbierze Organizacja Odzysku REBA S.A. w Warszawie w ramach ogólnopolskiego programu zbiórki zużytych baterii.
  • Plastikowe zakrętki przekazane zostaną na cele charytatywne.
  • Tonery i kartridże przekazywane są do recyklingu w ramach ogólnopolskiej akcji „Komputery za tonery” prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe „TECHNIKA” Sp. z o. o. w Gliwicach.
  • Telefony komórkowe zbierane są w ramach ogólnopolskiej akcji „Coolschool – sprzęt sportowy lub komputerowy za telefony komórkowe” akcję prowadzi firma Greenfone Sp. z o. o. w Warszawie.
  • Płyty CD oraz kasety magnetyczne przekazane zostaną spółce  SlamPoland Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim, która jest organizatorem ogólnopolskiej akcji pn. „Stań po zielonej stronie mocy”.

Podsumowania warsztatów oraz wręczenia pamiątkowych dyplomów, które odbyło się w hali sportowej, dokonał pan Andrzej Wojtkowiak dyrektor szkoły.

Nagrody w konkursie

Nagrodami w konkursie były:

  • dla zwycięskiej klasy udział  w dwudniowych wyjazdowych warsztatach ekologicznych na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego,
  • pozostałe klasy wezmą udział w jednodniowych warsztatach ekologicznych (warsztaty w formie rajdów pieszych lub rowerowych).

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Agnieszka Hruszowiec, Piotr Machoń.