W dniu 29 listopada 2016 roku odbyła się kolejna, XVIII  już edycja konkursu wiedzy o Policji „Razem bezpiecznej” rejonu legnickiego. 1-13 Hufiec Pracy w Przemkowie reprezentowały dwie drużyny. Pierwsza z głogowskiej grupy wychowawczej i druga drużyna z grupy chocianowskiej, w składzie: Mateusz Czapski, Patryk Biniecki oraz Jakub Mazurek. Chłopcy reprezentowali Hufiec, jak również Zespół Szkół w Chocianowie oraz zakład pracy Volkswagen Motor Polska, w którym odbywają praktyczną naukę zawodu.

Dobra passa naszych uczestników nie mija. W tym roku po raz kolejny stanęliśmy na podium. Zaszczytne I miejsce zdobyła właśnie grupa wychowawcza z Chocianowa. Chłopcy wykazali się bardzo wysoką wiedzą podczas części pisemnej konkursu oraz wyobraźnią i pomysłowością w części drugiej, polegającej na stworzeniu plakatu przekazującym hasło „STOP TERRORYZMOWI”.

Rozgrywka poprzedzona została licznymi spotkaniami i zajęciami przygotowującymi drużynę do konkursu. Młodzież regularnie brała udział w szkoleniach prowadzonych przez funkcjonariusza Policji sier. sztab. Magdalenę Cwojdzińską oraz wychowawcę Martę Ratajczak. Przyznać trzeba, że materiałów szkoleniowych było co nie miara, uczestnicy musieli m.in. zapoznać się z niektórymi artykułami Kodeksu Karnego, Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, zagadnieniami dot. zagrożeń terrorystycznych, prewencji kryminalnej oraz ogólnej wiedzy z zakresu działań Policji.

Podczas konkursu organizatorzy – Komenda Powiatowa Policji w Polkowicach oraz 1-23 Hufiec Pracy w Polkowicach przygotowali dla uczestników film edukacyjny mówiący o tym w jaki sposób należy zachować się podczas wtargnięcia uzbrojonego napastnika na teren placówki oświatowej.

Program „Razem Bezpieczniej” łączy działania Policji, administracji oraz partnerów społecznych, zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa i porządku publicznego. Jednym z podstawowych założeń programu jest przekonanie młodych ludzi do nawiązania trwałego, stałego i naturalnego partnerstwa z Policją oraz innymi instytucjami.

tekst i zdjęcia: Marta Ratajczak