Zachęcamy do sięgnięcia po książkę autorstwa Barbary Rosiek „Pamiętnik narkomanki”. To literatura napisana przede wszystkim ku przestrodze. Ukazuje, jakie piekło niesie za sobą narkomania. Jest to książka drastyczna, lecz potrzebna. Książkę poleca młodym ludziom, rodzicom i nauczycielom uczennica Katarzyna Kucharska. Mimo iż została wydana po raz pierwszy przeszło dwadzieścia lat temu jest nadal lekturą potrzebną i wciąż aktualną.

„Pamiętnik narkomanki” został napisany na podstawie autentycznych wydarzeń, których bohaterką jest sama autorka książki, Barbara Rosiak –nastoletnia dziewczyna starająca się wyjść z labiryntu uzależnień. Jej życie powinno być przestrogą dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować jakichkolwiek narkotyków czy też środków odurzających. Ten pamiętnik uświadamia nam, jak łatwo jest wejść na drogę prowadzącą do uzależnień, i jak trudno z niej zawrócić.

Myślę, iż w dzisiejszych czasach potrzebne są takie książki, by przestrzegały nie tylko młodych ludzi, ale także rodziców, opiekunów i nauczycieli, którzy często nieświadomi problemu narkomanii, jego przyczyn, przebiegu i skutków, nie zauważają że ta plaga może dotknąć także osoby z ich otoczenia.

Książka Porusza wiele problemów na przykład: brak akceptacji ze strony otoczenia, niewyobrażalną wręcz samotność bohaterki, walkę ze szkołą, policją. To wszystko w ostateczności doprowadziło Basię do choroby zniewalającej duszę i ciało – do narkomanii.