Logo: Zespół Szkół w Chocianowie

Dnia 14 czerwca 2017 roku odbyły się warsztaty edukacji ekologicznej pn. „Przyroda Rudawskiego Parku Krajobrazowego”, realizowane w ramach Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej „Ja i moje środowisko” 2017. Program współfinansowany przez Powiat Polkowicki. W warsztatach udział wzięło piętnastu uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie, z klasy 2TA.

Warsztaty przeprowadzone zostały na terenach Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Celem warsztatu było nabycie umiejętności poruszania się po terenach objętych ochroną, prowadzenie obserwacji przyrody, zapoznanie uczniów z florą, fauną oraz geologią a także walorami turystycznymi tego regionu.

Młodzież odbyła rajd pieszy prowadzący ścieżką edukacyjną „EKOedukacja na szlaku – Rudawski Park Krajobrazowy”. Na trasie znalazło się wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc m.in., punkt widokowy na Husyckich Skałach, Przełączka, a także najwyższe szczyty Gór Sokolich – Krzyżna Góra (654 m n.p.m.) oraz Sokolik Duży (623 m n.p.m.). Na obydwu szczytach znajdowały się punkty widokowe z których można było podziwiać przepiękne widoki m.in. na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Izery. Po tej wędrówce znalazła się chwila na wytchnienie i wspólny posiłek. Zorganizowano go przy drewnianym domku myśliwskim z roku 1823, który obecnie funkcjonuje jako schronisko turystyczne „Szwajcarka”. Następnie uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się jeszcze z jednym z najpiękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego jakim są Kolorowe Jeziorka. Grupa poruszała się ścieżką edukacyjną podziwiając m.in.: Żółte Jeziorko, Purpurowe Jeziorko, Błękitne Jeziorko, Zielony Stawek oraz położone na tym terenie sztolnie i groty skalne. Niesamowite zabarwienie wody jeziorek ma wręcz bajkowy charakter. Kolor wód jest związany z występowaniem różnych związków chemicznych. Wszystko to dzięki górnictwu, a ściślej – łupkom pirytonośnym, które były przyczyną rozwoju kopalni na tym obszarze od XVIII do XIX wieku. Dlatego możemy podziwiać dziś ten piękny zakątek, który po zaprzestaniu prac wydobywczych „przejęła” z powrotem przyroda.

Nauczyciel odpowiedzialny za przeprowadzenie warsztatu: Piotr Machoń.