Przyroda Rudawskiego Parku Krajobrazowego, maj 2016

W dniach 23–25.05.2016 roku odbyły się warsztaty edukacji ekologicznej pn. „Przyroda Rudawskiego Parku Krajobrazowego”, realizowane w ramach Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej „Ja i moje środowisko” 2016. Program współfinansowany przez Powiat Polkowicki. W warsztatach udział wzięło szesnaścioro uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie, z klasy 3 TL. Warsztaty przeprowadzone zostały na terenach Rudawskiego Parku Krajobrazowego (RPK). Celem warsztatu było nabycie umiejętności poruszania się po terenach objętych ochroną, prowadzenie obserwacji przyrody, zapoznanie uczniów z florą, fauną oraz geologią a także walorami turystycznymi tego regionu.

Pierwszego dnia warsztatów grupa przejechała do miejscowości Karpniki leżącej w bezpośredniej bliskości RPK. Stąd rozpoczął się rajd pieszy prowadzący ścieżką edukacyjną „EKOedukacja na szlaku – Rudawski Park Krajobrazowy”. Po drodze młodzież zobaczyła m.in. drewniany domek myśliwski z roku 1823 – obecnie schronisko turystyczne „Szwajcarka”, punkt widokowy na Husyckich Skałach oraz wspięła się na najwyższe szczyty Gór Sokolich – Krzyżną Górę (654 m n.p.m.) oraz Sokolik Duży (623 m n.p.m.). Na obydwu szczytach również znajdowały się punkty widokowe z których można było podziwiać przepiękne widoki m.in. na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Izery. Wieczorem przeprowadzono zajęcia teoretyczne, których tematem przewodnim była selektywna zbiórka odpadów na terenie Zespołu Szkół w Chocianowie.

Kolejnego dnia uczestnicy warsztatów odbyli rajd pieszy na Zamek Bolczów. Zamek z fragmentami naturalnych skalnych ścian, góruje w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym, granitowym występie, ok. 561 m n.p.m.. Zachowane do dziś ruiny pozwalają odtworzyć główne części budowli.  Na zakończenie tego dnia tematami wieczornych zajęć teoretycznych były: „Parki Krajobrazowe Dolnego Śląska” oraz „Atrakcje turystyczne Rudaw Janowickich”.

Ostatniego dnia warsztatów młodzież miała okazje zapoznać się z jednym z najpiękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego jakim są Kolorowe Jeziorka. Położone na północnym zboczu Wielkiej Kopy w pobliżu miejscowości Wieściszowice. Na tym terenie rozmieszczone są trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone. Kolor wód jest związany z występowaniem różnych związków chemicznych. Wszystko to dzięki górnictwu, a ściślej – łupkom pirytonośnym, które były przyczyną rozwoju kopalni na tym obszarze od XVIII do XIX wieku.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Joanna Knutelska, Wojciech Wróbel.