Logo: Edukacja Ekologiczna

W dniach od 22 do 25 listopada 2016 roku odbyły się warsztaty edukacji ekologicznej pn. „Przyroda Tatrzańskiego Parku Narodowego”, realizowane w ramach Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej „Ja i moje środowisko” 2016. Program współfinansowany przez Powiat Polkowicki. W warsztatach udział wzięło czternaścioro uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie, z klasy 3 TTL.

Warsztaty przeprowadzone zostały na terenach Zakopanego oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Celem warsztatu było nabycie umiejętności poruszania się po terenach objętych ochroną, prowadzenie obserwacji przyrody, zapoznanie uczniów z florą, fauną oraz geologią a także walorami turystycznymi tego regionu.

Uczestnicy zajęć przebywali cztery dni w Zakopanem skąd odbywali górskie rajdy piesze po terenach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wyprawy odbywały się pod kierunkiem przewodnika tatrzańskiego pana Bartosza Zwijacza-Kozicy. Na początek młodzież zapoznała się z ważniejszymi miejscami oraz atrakcjami turystycznymi Zakopanego. Następnie grupa przeszła część Drogi pod Reglami by wyruszyć dalej w góry. Trasa wiodła Doliną Białego, Ścieżką na Reglami, Przełęczą Białego, Drogą Brata Alberta do Kuźnic i stąd powrotem do Zakopanego. Najwyżej położone miejsca na trasie sięgały ponad 1300 m npm. Uczniowie zapoznali się z typową dla tego regionu roślinnością oraz dowiedzieli się wielu informacji na temat historii Parku Narodowego i geologii Tatr. Kolejna wyprawa prowadziła z Zakopanego na Gubałówkę (1129 m npm), skąd można podziwiać panoramę Tatr z ich charakterystycznymi szczytami górskimi m.in: Giewontem i Kasprowym Wierchem.

Młodzież wzięła również udział w zajęciach teoretycznych w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Centrum oferuje bogatą ofertę edukacyjna skierowaną do młodzieży. Uczniowie zapoznali się z wielką makietą Tatr i wysłuchali krótkiej prezentacji przekazującej podstawowe wiadomości o TPN. Następnie w sali audiowizualnej obejrzeli film interaktywny o TPN, podczas którego mogli sprawdzić swoją wiedzę odpowiadając na pytania za pomocą tabletów. Nasza grupa odwiedziła jeszcze Salę Odkryć w której znajduje się wiele stoisk interaktywnych, można tu zobaczyć wiele eksponatów, zobaczyć i wysłuchać prezentacji, zagrać w gry edukacyjne.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Anna Druzga, Piotr Machoń.