W dniu 11 kwietnia 2018r. ramach uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie klas pierwszych technikum mechatronicznego wraz ze swoimi wychowawcami wzięli udział w akcji będącej inicjatywą społeczną w postaci posadzenia dębu jako pomnika przyrody. Akcja ta miała na celu uczczenie  i upamiętnienie tak ważnej historycznej rocznicy.

Jest to też odpowiedź na apel prezydenta RP Andrzeja Dudy z 11 listopada 2016r o wspólne przygotowanie i świętowanie w 2018r obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Powstające pomniki przyrody będą trwale przypominały przyszłym pokoleniom o minionych, ale jakże ważnych  wydarzeniach sprzed 100 lat i będą wzbudzały w świadomościach młodych pokoleń patriotyzm, a dla wszystkich będzie to czas pogłębionej refleksji i troski o losy państwa polskiego. Inicjatorem akcji był Pan Henryk Czekajło.