Uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie odbyli miesięczny staż zawodowy w Hiszpanii. Było to możliwe dzięki wygranemu projektowi o nazwie „Staż zagraniczny szansą na lepszy start zawodowy”, w konkursie 2016 programu ERASMUS+ Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna.

Projekt był realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowegoŁącznie do Hiszpanii wyjechało na miesięczny staż 30 stażystów plus 2 opiekunów, w tym 15 uczniów/uczennic technikum obsługi turystycznej udało się do Sewilli, a 15 uczniów technikum mechatronicznego do Walencji.

Miejsca pracy dla mechatroników zagwarantował partner hiszpański Esmovia, który współpracuje z wieloma firmami na terenie Walencji. Uczniowie zdobywali doświadczenie zawodowe w firmach zajmujących się obróbką metalu tj. Teyfmon S.I., Sinerkab i Jovipac oraz w warsztatach samochodowych Spamovil BMW Service, Motor JR Valle, Ford Montalt S.A., Motor Village Valencia. Jeden uczeń pracował jako elektromechanik w firmie Flash Catamaran Astilleros.  Natomiast dla uczniów i uczennic obsługi turystycznej miejsca pracy zagwarantował partner hiszpański euroMind, który współpracuje z firmami sektora turystyczno-usługowego na terenie Sewilli i Ubedy. Uczniowie i uczennice zdobywali doświadczenie zawodowe w obiektach hotelarskich w Sewilli tj. EME Catedral Hotel, Los Seises by Fontecruz Hotel, Hotel Casa 1800, Hotel Casa del Maestro, Hotel Catalonia Giralda, Hotel Baco, AC Hotel Sevilla Forum by Marriott. Każda grupa przebywała w Hiszpanii z opiekunem, nauczycielem przedmiotów zawodowych, który przy wsparciu ze strony partnera hiszpańskiego dbał o pełną realizację programu i opiekował się uczestnikami.

Młodzież posiadała już pewne umiejętności, ale brakowało im doświadczenia przy obsłudze maszyn i urządzeń związanych z obróbką metali oraz przy pracy w usuwaniu różnych usterek czy też wykonywaniu standardowych czynności naprawczych różnego typu pojazdów. Udział w stażu pozwolił im wzbogacić swoją wiedzę i umiejętności zawodowe w zakresie przygotowania oraz obsługi maszyn i urządzeń, kontroli jakości wyrobów, doboru parametrów technologicznych, a także w zakresie napraw i usuwania usterek w dobie nowoczesnych technologii stosowanych głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Natomiast grupa obsługi turystycznej zdobyła doświadczenie zawodowe z zakresu obsługi recepcji, części noclegowej, sali restauracyjnej, a także organizacji imprez konferencyjnych.

Realizowany był także bogaty program kulturowy tj. wycieczki do Kadyksu czy też Tawiry w Portugalii, zwiedzanie miast Sewilli i Walencji, atrakcje typu Tapas Night, Corrida oraz gonitwy byków, Miasteczko Nauki i Sztuki z olbrzymim i zachwycającym Oceanarium oraz Muzeum Techniki, plaża i port w Walencji itp.  Uczniowie mieli okazje być też na meczu Walencja – Malaga na wspaniałym stadionie Mestalla. Poza tym  odbywał się intensywny kurs języka hiszpańskiego. Wszystko finansowane było ze środków unijnych, ale też przy wsparciu starostwa powiatowego, które pożyczyło szkole 20% kwoty budżetu projektu. Kwota ta wróci do starostwa po rozliczeniu projektu.

Na koniec stażu wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty o odbytym stażu od partnerów projektu,  a także dokumenty Europass-Mobilność, potwierdzające zdobyte umiejętności zawodowe w czasie stażu. Zdobyte doświadczenie jest szczególnie ważne w momencie ukończenia szkoły i perspektywie pomyślnego przystąpienia do Zewnętrznego Egzaminu Zawodowego oraz w przypadku poszukiwania pracy. Dodatkowo tak bogate doświadczenie zawodowe jest gwarancją zdobycia pracy w wielu nowoczesnych zakładach przemysłowych, a także w obiektach obsługi turystycznej.

A oto wrażenia z pobytu w Walencji i w Sewilli.