Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Świąteczna Paczka Pamięci dla Polskiego Kombatanta na Kresach – Boże Narodzenie 2016.

Projekt RODACY –BOHATEROM realizowany od 2010r.przez Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN z Wrocławia ukierunkowany na szereg działań wsparcia materialnego dla Polaków mieszkających na tzw. Kresach Wschodnich, czyli ziem na wschodnich terytoriach Rzeczpospolitej utraconych przez Polskę w wyniku II wojny światowej takich jak: województwo wileńskie, nowogródzkie, poleskie, tarnopolskie, wołyńskie, stanisławowskie oraz część województw lwowskiego i białostockiego. Akcja przeprowadzana jest cyklicznie dwa razy w roku na Święta Bożonarodzeniowe i Święta Wielkanocne.

Akcja polega na przygotowaniu świątecznej paczki żywnościowej według poniżej podanej listy produktów. Kompletne paczki zostaną zawiezione do żyjących na Kresach jeszcze stu kilkudziesięciu żołnierzy Armii Krajowej, którzy ofiarnie walczyli o wolność państwa polskiego w czasie II wojny światowej a dziś często bardzo skromnie żyjących w podeszłym wieku Polaków na Litwie, Ukrainie i Białorusi. Wielu z nich o wojnie nie złożyło broni nie zgadzając się na oddanie suwerenności państwa w ręce systemu komunistycznego za co nazwani „Żołnierzami wyklętymi” byli więzieni, torturowani przez NKWD, zsyłani do syberyjskich łagrów. Pamięć o nich, ich walce o wolność naszej Ojczyzny i wsparcie dla tych którzy przeżyli powinna być naszą dumą i obowiązkiem.

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do przyłączenia się do tej Szlachetnej Akcji, w której weźmiemy udział już po raz czwarty.

Organizacja akcji w szkole

  1. Zbieranie paczek żywnościowych w szkole trwa od 21.12.2016r. do 21.12.2016r.
  2. Paczkę żywnościową kompletujemy we lub 3 osoby – zarówno uczniowie Technikum, jak i Zasadniczej Szkoły Zawodowej – według załączonej poniżej listy artykułów, w pudełku tekturowym lub mocnej torbie reklamowej.
  3. Paczki odbierają koordynatorki akcji w szkole nauczycielki: p. Joanna Ślipko w sali 118 i p. Krystyna Zborowska w sali 10 lub 113.
  4. W paczce nie zapominamy o najważniejszym: Kartkach świątecznych z życzeniami podpisanej imieniem i nazwiskiem nadawcy, nazwą szkoły , miejscowości, regionu.
  5. Zebrane paczki zostaną odwiezione do najbliższego punktu odbioru darów prowadzonego przez koordynatora Stowarzyszenia w Lubinie, a następnie zostaną odwiezione do Wrocławia a stamtąd na Litwę, Białoruś, Ukrainę.

Więcej informacji o w/w działaniach na stronie http://www.rodacybohaterom.pl/rodacy-bohaterom-wielkanoc-2015-paczka

Nie zwlekaj!

Twoja aktywność to nie tylko obywatelska postawa ale wielki dar serca dla wielu potrzebujących Polaków którzy walczyli o dzisiejszą niepodległą Polskę a zostali poza jej granicami.
Twoje zaangażowanie zostanie również docenione przez organizatorów akcji w szkole.

 Lista artykułów

Lista artykułów do wzorcowej paczki, tak aby paczka była pełna. Mogą występować drobne różnice.

Cukier 1 kg 3 sztuki
Konserwy mięsne lub rybne – 300g 1 sztuka
Ryż 1kg 1 sztuka
Kasza 400g 2 sztuki
Herbata 100 sztuk 1 sztuka
Herbata 20-50 sztuk 1 sztuka
Herbata sypana/owocowa 1 sztuka
Kakao 100-200g 1 sztuka
Słodki drobiazg (batony, pojedyncze cukierki garść) 2 sztuki
Makaron 700-1000g 2 sztuki
Makaron 250g 1 sztuka
Warzywa w puszce 1 sztuka
Owoce w puszcze 1 sztuka
Czekolada 100g 5 sztuk
Olej duzy l L 1 sztuka
Słodycze – duże i małe opakowania ciastek, cukierków 3 sztuki
Kawa sypna i kawa rozpuszczalna po 250g 2 sztuki
Kartka św – koniecznie z życzeniami!!! 3 sztuki minimum

Dlaczego warto !!!!

W ubiegłym roku na wiosnę do naszej szkoły nieoczekiwanie przyszedł wzruszający list z podziękowaniem dla nadawczyń paczki ,od naszej rodaczki mieszkającej na Białorusi w Grodnie, Pani Urszuli Smoktunowicz:

List ten zupełnie nas zaskoczył, wzruszył i głęboko poruszył serca, szczególnie uczennic z klasy IV TT, obecnie już absolwentek naszej szkoły, które w odpowiedzi napisały list o szkole i sobie oraz zorganizowały dla Pani Urszuli osobną paczkę żywnościową .Do wspólnego działania przyłączyli się także nauczyciele: p.D.Krowiak,,p.K.Zborowska,p.B.Rolska oraz Dyrektor szkoły p.Andrzej Wojtkowiak, którzy dołączyli prezenty: ciepły koc i książkę o najpiękniejszych miejscach w Polsce, a także kilka zdjęć Chocianowa oraz zdjęcie grupowe.

Korespondencja z p.Urszulą trwa, gdyż 2 miesiące temu otrzymaliśmy kolejny list z Grodna, z podziękowaniem serdecznym za prezenty. Pani Urszula opisała w nim także swoją historię życia, opis miejsca zamieszkania i dołączyła zdjęcie z córką.

Dziękujemy Pani Urszulo za piękne słowa o Polsce i wzorcową postawę patriotyczną.

Koordynator akcji Krystyna Zborowska