Uczniowie Zespołu Szkół, w roli wolontariuszy, wspierali organizacyjnie siódmą edycję Tauron LFO. Ta pacyfistyczna impreza, jak nazywa ją jej pomysłodawca i jeden z głównych organizatorów Darek Maciborek z RMF FM, to kilkudniowe święto ŻYCIA – POKOJU – MUZYKI. W trzy dni odbywa się wiele wydarzeń które mają promować i wspierać idee festiwalu.

Młodzież z naszej szkoły miała szansę uczestniczyć w tym przedsięwzięciu dzięki ścisłej współpracy z grupą Respect-Team działającą w Volkswagen Motor Polska. Pracownicy tego koncernu pomagają organizować Festiwal już od wielu lat a teraz zaproponowali współpracę naszym uczniom. Wolontariat podczas tego typu wydarzenia jest bardzo prestiżowy a podejmowane działania mają wielowymiarowy charakter. Wolontariat łączy w sobie elementy nauki nowych umiejętności, pracy w grupie, nabywania nowych doświadczeń i znajomości ale również ciężkiej fizycznie pracy.

Wyjazd naszej grupy trwał cztery dni (22-25.06.2017) i od pierwszego do ostatniego dnia był wypełniony obowiązkami do tego stopnia, że na chwilę odpoczynku czy zabawy brakowało już czasu. Jednak dla tych którzy wygospodarowali chociaż trochę „luzu” czekała cała masa atrakcji. Program Festiwalu jest naprawdę bogaty i różnorodny. Już pierwszego dnia, w ramach Street Life, odbył się pokaz filmu „Sugar Man”, spektakl „Edukacja Rity” (z Piotrem Fronczewskim w roli głównej) oraz koncert Petera Bircha. Kolejny dzień miną pod znakiem koncertów, na których wystąpili m.in. Kandinsky, I Wear Experiment, Lao Che, BeMy, Maleo Reggae Rockers, Mesajah oraz zamykający ten dzień, niesamowicie energetyczny „show” Shaggyego. Kulminacją Life Festiwalu była sobota. Dzień rozpoczął się bardzo aktywnie. Już od godzin porannych odbywały się biegi uliczne, w tym biegi dla dzieci, wyścigi rolkarzy, bieg rodzinny oraz Bieg Life (5km) oraz Bieg główny (10km) z udziałem czterokrotnego Mistrza Olimpijskiego – Roberta Korzeniowskiego. Kolejnym punktem dnia było odsłonięcie murala niemieckiego artysty Heiko Klohna. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się ostatnie akordy Life Festiwalu, czyli koncerty takich wykonawców jak: SMKKPM, Leski, Bisquit, Julia Pietrucha, LP, Kasia Kowalska a na zakończenie wisienka na torcie, czyli występ legendarnej grupy Scorpions.

Dla naszej grupy były to dni pełne wrażeń oraz niezwykle wytężonej i odpowiedzialnej pracy. Ale opłacało się, nasza młodzież została bardzo wysoko oceniona przez organizatorów, którzy prócz słów podziękowania wyrazili chęć dalszej współpracy, co jest najlepszym dowodem na to, że nasi uczniowie się sprawdzili a ich postawa może napawać dumą całą społeczność Zespołu Szkół w Chocianowie.

Uczestnicy wyjazdu: Katarzyna Koreń, Paulina Bezrąk, Karolina Kozłowska, Joanna Pękalska, Karol Kaczanowski, Damian Kosz, Sebastian Mrówka, Jakub Pawłowski, Olaf Bartuzel, Igor Kasperski, Hubert Rosiński, Konrad Bielecki, Marcin Potocki, Adrian Urban, Adrian Jędrzejak, Kacper Choma, Piotr Golińczak, Eryk Sieciński.