Wizyta olimpijczyków w Chocianowie.

Niecodzienną okazją spotkania się z wielkimi sportowcami była tradycyjna uroczystość Dnia Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie. Uroczystość, którą zorganizowano już po raz piętnasty, odbyła się 30 września 2016 r. na zewnętrznych obiektach sportowych przy hali sportowej naszej szkoły.

Tym razem swoją obecnością zaszczycili nas: pani Natalia Czerwonka (łyżwiarka szybka, srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014, olimpijka z Vancouver 2010. Srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Świata. Srebrna medalistka Mistrzostw Europy), pan Mieczysław Łopatka (koszykarz, olimpijczyk z Rzymu 1960, Tokio 1964, Meksyku 1968, Monachium 1972. Srebrny i dwukrotnie brązowy medalista Mistrzostw Europy. Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu), pan Jan Brzeźny (kolarz, olimpijczyk z Monrealu 1976. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski), pan Janusz Zarenkiewicz (pięściarz, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu 1988. Brązowy medalista Mistrzostw Europy), pan  Jacek Bodyk (kolarz, olimpijczyk z Seulu 1988. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski).

Tym razem, po przeprowadzeniu uroczystego otwarcia oraz ceremoniału olimpijskiego, Dzień Olimpijczyka przebiegał pod znakiem zmagań sportowych zawodników reprezentujących pięć szkół. W Mistrzostwach Szkoły w wieloboju lekkoatletycznym (bieg na 60m, skok w dal, pchnięcie kulą) rywalizowała młodzież naszej szkoły. Mistrzynią Zespołu Szkół w Chocianowie w trójboju lekkoatletycznym została Katarzyna Bosacka, która zdecydowanie wyprzedziła kolejne Annę Matynię i Annę Mydłowską. Kamil Krawczyk okazał się najlepszy w rywalizacji chłopców. Za nim uplasowali się Paweł Świerzko i Dominik Staruszkiewicz. (wyniki). Kolejne zawody to rywalizacja szkół gimnazjalnych w wieloboju sportowym (bieg na 60m, skok w dal, pchnięcie kulą, przeciąganie liny) a także zmagania indywidualne. Drużynowo, zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców, najlepsze okazało się Gimnazjum im. Odkrywców Polskiej Miedzi w Chocianowie, na drugim miejscu znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Polkowicach a skład podium uzupełniło, wchodzące w skład Zespołu Szkół im. Ireny Sendler, Publiczne Gimnazjum w Przemkowie. (wyniki). W rywalizacji indywidualnej dziewcząt w biegu na 60m zwyciężyła Maja Makarowska (Gimnazjum Chocianów), która wyprzedziła Roksanę Lepę (Gimnazjum nr 1 Polkowice) i Michalinę Majewicz (Katolickie Gimnazjum Polkowice). Skok w dal wygrała Weronika Szydełko (Gimnazjum Chocianów), kolejne były Agata Prus (Gimnazjum Przemków) i Aleksandra Skowrońska (Katolickie Gimnazjum Polkowice). Karolina Krawczyk (Gimnazjum nr 1 Polkowice) wygrała w konkurencji pchnięcia kulą, pozostawiając w pokonanym polu Natalię Szanter (Gimnazjum Chocianów) i Laurę Glapińską (Gimnazjum Przemków). Bieg na dystansie 60m chłopców wygrał Michał Urbiak (Gimnazjum Chocianów) za nim byli Adrian Krystecki (Gimnazjum nr 1 Polkowice) oraz Radosław Kozłowski (Gimnazjum Przemków). Najdalszym skokiem w dal popisał się Gracjan Cyran (Gimnazjum nr 1 Polkowice) kolejni byli Patryk Ostrowski (Gimnazjum Chocianów) i Krystian Ambroży (Gimnazjum Przemków). W konkurencji pchnięcia kulą zwyciężył Konrad Śliwa (Gimnazjum nr 1 Polkowice), który pokonał Konrada Kojaka (Gimnazjum Chocianów) oraz Filipa Dobka (Gimnazjum w Przemkowie). (wyniki). Rywalizacja była bardzo zacięta i stała na bardzo wysokim poziomie sportowym a zawodników dopingowali licznie zgromadzeni kibice.

Tabele wyników

Zawody lekkoatletyczne szkół gimnazjalnych - wyniki (DOCX – 17 kB)

Zawody wielobojowe szkół gimnazjalnych - wyniki (DOCX – 16 kB)

Mistrzostwa szkoły w wieloboju lekkoatletycznym - Zespół Szkół - wyniki (DOCX – 20 kB)

Przybyli na uroczystość sportowcy gościli też w Szkole Podstawowej w Chocianowie, gdzie spotkali się z dziećmi. Olimpijczycy odpowiadali na pytania i dzielili się swoimi bogatymi wspomnieniami z licznych imprez sportowych i wielu aren najróżniejszej rangi mistrzostw, turniejów, zawodów czy meczy.

 

Uroczystość zakończyła się oficjalnym ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Jako pierwsi wyróżnienia otrzymali uczestnicy konkursów towarzyszących Dniowi Olimpijczyka. We wszystkich chocianowskich szkołach przeprowadzany został konkurs wiedzy o sporcie, a w Szkole Podstawowej również konkurs plastyczny. Najlepszych uczniów dekorowali oczywiście olimpijczycy. W konkursie wiedzy o sporcie, którego wyniki odczytał sędzia główny konkursu pan Adam Steć, najlepsi okazali się, w kategorii szkół podstawowych: I m-ce Bartłomiej Róg, II m-ce Piotr Gotowiec, III m-ce Marcel Łobodziec. W kategorii szkół gimnazjalnych, odpowiednio miejsce pierwsze, drugie i trzecie zajęli: Bartosz Trzeciak, Michał Wesołowski i Mateusz Urban. W najstarszej kategorii, swoje wiadomości prezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie. Na podium uplasowali się: Krystian Błauciak na miejscu pierwszym, Kacper Golińczak, który był drugi oraz Marta Wiśniewska plasująca się na najniższym stopniu podium. W konkursie wzięło udział łącznie 74 zawodników. Natomiast w konkursie plastycznym pn. „Olimpiada – magia sportu”, do którego przystąpiło ponad stu uczniów, komisja konkursowa postanowiła nagrodzić, miejscem pierwszym Kalinę Lis, miejscem drugim Oliwiera Byczka a trzecim Agatę Domagalską. Wyniki konkursu prezentował jego koordynator, pan Daniel Bukowski. Po zakończeniu uroczystości, w korytarzu głównym hali sportowej, można było obejrzeć wszystkie prace plastyczne zgłoszone do konkursu.

XV Dzień Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie zorganizowali: Powiat Polkowicki, Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu, Zespół Szkół w Chocianowie, Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie.

Nagrody dla dzieci i młodzieży ufundowali: Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu, Starostwo Powiatowe w Polkowicach, Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Chocianowie, Dolnośląski Związek Piłki Nożnej, klub siatkarski Cuprum Lubin, grupa kolarska CCC Polkowice, firmy Volkswagen Motor Polska oraz Fum Chocianów, Dolnośląski Związek Piłki Ręcznej, Dolnośląski Związek Kolarski.

W sposób szczególny w organizację uroczystości zaangażowały się klasy 4 TT, 3 A i 1 TA oraz kilkanaście uczennic i uczniów z pozostałych klas naszej szkoły. Podziękowania należą się również nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy w sposób aktywny włączyli się w organizację tego święta.