Do historii przeszedł już kolejny, XVI, Dzień Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie, któremu patronował Starosta Polkowicki pan Marek Tramś oraz Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu.

Dzięki zaangażowaniu się w organizację kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły, uroczystość była prawdziwym świętem kultury fizycznej. Było radośnie, kolorowo i różnorodnie. Nasi goście mogli przyjemnie spędzić czas biorąc udział w wielu konkursach, zawodach i pokazach.

Ale od początku. Już przed godziną dziewiątą dotarły do nas reprezentacje oddziałów gimnazjalnych: Szkoły Podstawowej w Chocianowie, Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Chojnowie, Katolickiego Publicznego Gimnazjum w Polkowicach oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Przemkowie. Chwilę później dotarły również dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chocianowie. Przybyła młodzież miała okazję zwiedzić budynek oraz zapoznać się z kierunkami kształcenia prowadzonymi w naszej szkole.

Następnie wszyscy udali się do hali sportowej aby wziąć udział w uroczystości Dnia Olimpijczyka. Po defiladzie drużyn biorących udział w zmaganiach rekreacyjno – sportowych, do wszystkich zebranych swoje słowa skierowali, pani Bożena Wiszniewska Dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie, pan Marek Tramś Starosta Polkowicki oraz pan Mieczysław Łopatka Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu. W tej części uroczystości miało miejsce bardzo ważne wydarzenie, członkowie Klubu Olimpijczyka, pani Agnieszka Hruszowiec oraz panowie Adam Steć, Jarosław Mołodyński i Daniel Bukowski otrzymali medale Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego przyznane przez Prezesa PKOl i wręczone przez przybyłych na uroczystość olimpijczyków, pana Mieczysława Łopatkę (wybitnego koszykarza, czterokrotnego uczestnika Igrzysk Olimpijskich, Rzym 1960, Tokio 1964, Meksyk 1968, Monachium 1972) pana Leszka Swornowskiego (szermierza, srebrnego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Moskwie 1980, oraz uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Montrealu 1976), pana Ryszarda Podlasa (lekkoatletę, srebrnego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Montrealu 1976), pana Janusza Zarenkiewicza (pięściarza, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Seulu 1988), pana Jana Cycha (lekkoatletę, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Meksyku 1968) oraz pana Jacka Bodyka (kolarza, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Seulu 1988). Natomiast przedstawiciele Klubu Olimpijczyka, który obchodził swoje 15 lecie, wręczyli pamiątkowe statuetki, dla Powiatu Polkowickiego na ręce Starosty pana Marka Tramś, dla Miasta i Gminy Chocianów na ręce Burmistrza pana Franciszka Skibickiego oraz dla Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu na ręce jej Prezesa pana Mieczysława Łopatki.

Dalsza część Dnia Olimpijczyka, poprzedzona jeszcze zaprezentowaniem licznie zgromadzonej publiczności ceremoniału olimpijskiego, to przede wszystkim rywalizacja sportowa w ramach wielobojowych drużynowych mistrzostw szkół gimnazjalnych, zawody e-sportowe oraz wielobojowe mistrzostwa naszej szkoły. Dla pozostałych uczestników przygotowano m.in. warsztaty logistyczne, warsztaty kulinarne, konkursy prowadzone przez grupę Respekt VW Motor Polska Polkowice oraz prezentacje aut VW.

W zmaganiach oddziałów gimnazjalnych w których każdą ze szkół reprezentowała 20 osobowa drużyna (10 dziewcząt i 10 chłopców), najlepsi okazali się zawodnicy Szkoły Podstawowej w Chocianowie, którzy wyprzedzili Szkołę Podstawową w Chojnowie, Katolickie Publiczne Gimnazjum w Polkowicach oraz Szkołę Podstawową w Przemkowie. Młodzież wzięła udział w biegu na 60m, skoku w dal, pchnięciu kulą, biegu przełajowym na 1km oraz przeciąganiu liny. W wielobojowych mistrzostwach naszej szkoły (bieg 60m, skok w dal, pchnięcie kulą, bieg przełajowy 1km), które wymagały od startujących sporej wszechstronności, najlepsi okazali się: wśród dziewcząt Anna Matynia, Dorota Bień oraz Anna Mydłowska, a wśród chłopców Igor Kasperski, Kamil Krawczyk i Adrian Urban. W zawodach e-sportowych, młodzież gimnazjalna prowadziła rozgrywki w FIFA 2017. Zwycięzcą tych zmagań okazał się Adam Gryga (Chocianów), który w pokonanym polu pozostawił Krzysztofa Pawłowskiego (Chojnów), Dawida Borkowskiego (Polkowice) oraz Mateo Ryghi (Przemków).

Po zakończeniu zmagań sportowych na wszystkich zawodników czekała woda mineralna, owoce, gofry, tosty oraz zupa. Wszystko świeże, pachnące i smaczne.

Kiedy już zawodnicy odpoczęli i uzupełnili braki energetyczne rozpoczęło się uroczyste wręczenie nagród. Oprócz wyróżnień dla szkół gimnazjalnych rywalizujących w wieloboju drużynowym i e-sporcie a także wieloboistów naszej szkoły, swoje nagrody odebrali uczniowie biorący udział w konkursach które towarzyszyły obchodom Dnia Olimpijczyka. W konkursie plastycznym pn. „Olimpiada Magia Sportu”, skierowanym do dzieci szkół podstawowych, najlepsi okazali się Agata Domagalska, Julia Grzelka oraz Julia Kędziora ze Szkoły Podstawowej w Chocianowie. Do konkursu zgłoszono łącznie 28 prac, wykonanych różnymi technikami plastycznymi. 94 uczniów z trzech szkół wzięło udział w kolejnym konkursie. Był to konkurs wiedzy o sporcie. Swoją wiedzę najlepiej zaprezentowali: wśród szkół podstawowych – Julia Sitko, Błażej Gimel i Aleksandra Nowak, w oddziałach gimnazjalnych – Bartosz Trzeciak, Łukasz Golińczak oraz Piotr Gotowiec, w najstarszej grupie (szkoły ponadgimnazjalne) –  Mateusz Pawlak, Paweł Oskroba, Patryk Jabłonka. Wszystkim wyróżnionym bardzo atrakcyjne nagrody wręczyli pan Henryk Czekajło Członek Zarządu Powiatu w Polkowicach w asyście olimpijczyków, panów Mieczysława Łopatki, Leszka Swornowskiego, Ryszarda Podlasa, Jana Cycha, Janusza Zarenkiewicza i Jacka Bodyka.

I tak emocje związane z XVI Dniem Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie dobiegły końca. A wszyscy jego uczestnicy, choć zmęczeni, szczęśliwi i usatysfakcjonowani opuszczali gościnne obiekty sportowe naszej szkoły.

Uroczystość odbyła się 6 października 2017 roku. Jej organizatorami byli: Zespół Szkół w Chocianowie, Powiat Polkowicki, Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu oraz Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie.

Organizatorów wspierali: Fundacja KGHM Polska Miedź, Miasto i Gmina Chocianów, Rada Rodziców Zespołu Szkół w Chocianowie, Szkoła Podstawowa w Chocianowie, Klub Piłkarski Zagłębie Lubin S.A., Grupa Kolarska CCC Sprandi Polkowice, Dolnośląski Związek Piłki Ręcznej, Dolnośląski Związek Kolarski, CHOFUM Chocianów, MetalWork Chocianów, Volkswagen Motor Polska w Polkowicach, Grupa Respekt VW Motor Polska w Polkowicach oraz Lubinpex Lubin.

Piotr Machoń