100 lat temu w Wadowicach

Osiemnastego maja obchodziliśmy 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, głowy całego Kościoła Katolickiego oraz Stolicy Apostolskiej przez 26 lat i 5 miesięcy. W związku  z pandemią w Polsce nie odbywały się religijne uroczystości na cześć św. z tysiącami wiernych, dlatego szczerze zachęcamy, aby w domowym zaciszu poszerzyć wiedzę o największym Polaku XX w..

Fot. książkaZ tej okazji Biblioteka Zespołu Szkół w Chocianowie poleca książkę krakowskich autorów: artysty i fotografika Adama Bujaka oraz historyka sztuki Michała Rożka, zatytułowaną krótko „Wojtyła”. Książka ta po raz pierwszy trafiła do druku w 1997 r. uzupełniając cenioną i piękną serię „A to polska właśnie”, wrocławskiego Wydawnictwa Dolnośląskiego. Wydanie było wielokrotnie wznawiane, corocznie w okresie 1998–2000, a później w 2003 i 2005 r.. Książka doczekała się też wersji dla niewidomych i słabo widzących –w 1998 r. na kasetach dźwiękowych, a w 2010 r. na dysku optycznym.

Św. Jan Paweł II urodził się w głęboko wierzącej rodzinie. Rodzinie dotkniętej tragedią powtarzającej się śmierci. Miał starszego o 14 lat brata Edmunda, lekarza, który w wyniku zarażenia się płonicą od pacjenta zmarł, w młodym wieku oraz siostrę Olgę, która odeszła zaraz po urodzeniu. Miesiąc przed I Komunią Świętą zmarła matka Karola Wojtyły. Od tej pory synem zajmował się ojciec –dbał o dobre wychowanie, naukę, patriotyzm i rozwój duchowy syna, który codziennie uczestniczył we Mszy Świętej. Na koniec, 18 lutego 1941 r. zmarł ojciec. To właśnie śmierć ojca była cezurą w życiu Karola Wojtyły. Wtedy właśnie w jego głowie narodził się pomysł zmiany życiowego kierunku: porzucił studia na filologii polskiej i udał się do seminarium duchownegFot. Jan Paweł IIo.

W życiu przyszłego papieża zawsze znajdowali się ludzie dobrej woli, którzy wyciągnęli pomocną rękę. Pomagali nauczyciele i katecheci, wspierała rodzina matki, ale także obcy:  robotnicy z Solvaya, z którymi pracował podczas wojny w kamieniołomach (nazywali go „studencikiem” i „księżykiem”, i chętnie dzielili się z młodzieńcem jedzeniem). Pomagała matka Juliusza i Lucjana Kydryńskiego, pani Aleksandra, u której Karol stołował się, a także mieszkał przez pół roku po śmierci ojca.

Podczas całego pontyfikatu św. Jan Paweł II niestrudzenie walczył o godność każdego człowieka sprzeciwiając się aborcji i eutanazji – cywilizacji śmierci. Znany był z podejmowania szeroko rozumianego dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Potępiał antysemityzm, czego wyrazem była jego modlitwa przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie.

Fot. Jan Paweł II...W trakcie trwającego prawie 27 lat pontyfikatu odwiedził 135 krajów świata. Do ojczyzny pierwszy raz jako papież przyjechał 2 czerwca 1979 roku. Podczas pielgrzymki wypowiedział pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Polakom była potrzebna otucha jaką wyraził patriotyczną postawą i wsparciem ludzi żyjących w komunistycznym kraju.

Fot. Jan Paweł II.Bogate i ciekawe było życie tego świętego, zwanego papieżem przełomu i „Bożym Atletą”. W tym momencie utniemy swoją opowieść, ale postawimy kilka nurtujących pytań dotyczących Karola Wojtyły. Kiedy i w jakich okolicznościach zwrócił uwagę na młodzieńca abp krakowski Adam Stefan Sapieha?. Jaką rolę odegrał w życiu Karola ksiądz Kazimierz Figlewicz?. W jakim teatrze występował Karol Wojtyła?. Czy chciał wstąpić do zakonu?. W jakich miastach studiował?. Która miejscowość była pierwszą parafią wikarego Wojtyły?. W którym wieku ostatnio wybrano na papieża nie-Włocha?

Na te i wiele innych pytań odpowiedz znajdziecie w książce Bujaka i Rożka „Wojtyła”. Polecamy serdecznie!.

Fotografie z Archiwum Diecezji Krakowskiej.[online].[dostęp: 21.05.2020, 11.00]. Tryb dostępu:< https://diecezja.pl/apostolowie-milosierdzia/swiety-jan-pawel-ii/

Bibliografia:

Bujak A., Rożek M., „Wojtyła”, seria: A to Polska właśnie, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2005 r..