Aktywna turystyka w zgodzie z naturą – Rajd rowerowy

W dniach 29 – 30 maja 2017 roku odbyły się warsztaty edukacji ekologicznej pn. „Aktywna turystyka w zgodzie z naturą. Rajd rowerowy”. Zajęcie prowadzone w ramach Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej „Ja i moje środowisko” 2017. Program dofinansowany przez Powiat Polkowicki. Warsztaty wsparte merytorycznie i finansowo przez Nadleśnictwo Złotoryja. W warsztacie udział wzięło dwudziestu uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie, z klasy 3 TA. Warsztat miał charakter rajdu rowerowego.

Warsztaty rozpoczęły się od przypomnienia zasad poruszania się po drogach publicznych przez kolumnę rowerzystów. Następnie uczestnicy warsztatów wyruszyli w rajd rowerowy przejeżdżając przez miejscowości: Chocianów – Chocianowiec – Raków – Michałów – Jaroszówka – Biała – Czernikowice – Rokitki. Po drodze młodzież mogła podziwiać przyrodę Obszarów Chronionego Krajobrazu „Lasy Chocianowskie” oraz „Dolina Czarnej Wody”. Ponadto w miejscowości Michałów uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, odbywających się na terenie ścieżek dydaktycznych „Ścieżka Świat Roślin”, „Ścieżka Świat Zwierząt”. Zajęcia przygotowali oraz przeprowadzili pracownicy Gospodarstwa Łowieckiego w Michałowie, podlegającego Nadleśnictwu Złotoryja, panowie Piotr Sawkowicz – leśniczy, oraz Andrzej Szczucki – podleśniczy. Na zakończenie tych zajęć młodzież została ugoszczona małym poczęstunkiem przygotowanym przez Nadleśnictwo Złotoryja. Tego samego dnia wieczorem odbyły się zajęcia teoretyczne poświęcone omówieniu aktywnej turystyki z jej ekologicznymi aspektami a na zakończenie zorganizowano wspólne ognisko.

Kolejnego dnia warsztatów młodzież odbyła rajd rowerowy na trasie Rokitki – Biskupin – Patoka – Modła – Nowa Kuźnia – Chocianów.

W trakcie trwania zajęć zwracano uwagę w szczególności na konieczność dbałości i poszanowania otaczającego nas środowiska naturalnego. Przekonywano też uczestników warsztatów do aktywnego spędzania czasu i wykorzystywania alternatywnych, dla pojazdów spalinowych, sposobów przemieszczania się.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Małgorzata Światłoń, Piotr Machoń.