Aktywna turystyka w zgodzie z naturą – rajd rowerowy, maj 2015

W dniach 25-27 maja 2015 roku odbyły się warsztaty edukacji ekologicznej pn. “Aktywna turystyka w zgodzie z naturą. Rajd rowerowy”. W warsztacie udział wzięło 21 uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie, z klasy 1 TTL. Warsztat miał charakter rajdu rowerowego.

Warsztaty realizowane w ramach Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej “Ja i moje środowisko” 2015. Program finansowany przez Powiat Polkowicki.

Warsztaty rozpoczęły się od przypomnienia zasad poruszania się po drogach publicznych przez kolumnę rowerzystów. Następnie uczestnicy warsztatów wyruszyli w rajd rowerowy przejeżdżając przez miejscowości: Chocianów-Trzmielów-Szklary Dolne-Żabice-Jaroszówka-Rokitki. Po drodze młodzież mogła podziwiać przyrodę Obszarów Chronionego Krajobrazów “Lasy Chocianowskie” i “Dolina Czarnej Wody”. Tego dnia uczestnicy wyjazdu przejechali ponad 40 km, spędzając na rowerze około czterech godzin. Wieczorem odbyło się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nie zabrakło też wspólnych zabaw oraz śpiewów.

Kolejny dzień uczestnicy warsztatów rozpoczęli od spaceru po miejscowości Rokitki. Młodzież oglądała tutejsze zbiorniki wodne. Następnie odbył się krótki, 20 km rajd rowerowy na trasie Rokitki – Chojnów – Biała – Rokitki. Kolejną atrakcją wyjazdu był przejazd do miejscowości Borówki gdzie uczniowie wzięli udział w grze w paint ball. Dzień zakończył się przy wspólnym ognisku.

Trzeciego dnia grupa udała się w drogę powrotną do Chocianowa, przejeżdżając przez miejscowości Rokitki-Duninów-Chocianów.

W trakcie trwania zajęć zwracano uwagę w szczególności na konieczność dbałości i poszanowania otaczającego nas środowiska naturalnego. Przekonywano też uczestników warsztatów do aktywnego spędzania czasu i wykorzystywania roweru jako alternatywnego sposobu przemieszczania się. Poruszano również kwestię szkodliwości dla środowiska jakie niesie ze sobą nadmierne wykorzystywanie pojazdów spalinowych.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Anna Druzga, Ireneusz Podolski, Piotr Machoń.