Bieg dla Niepodległej

W dniach 09.11.2019r. – 12.11.2019r.  uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie Kinga Kosińska  i Jakub Łabiak wraz z nauczycielką p. Beatą Rolską uczestniczyli w uroczystościach obchodów Dnia Niepodległości na Litwie.

Wyjazd poprzedziliśmy zbiórką zniczy przeprowadzoną w szkole. Zebrane lampiony pojechały z nami na Wileńszczyznę i zostały zapalone w miejscach pamięci.

Po przyjeździe na Litwę w pierwszej kolejności udaliśmy się do  Kościoła św. Kazimierza w miejscowości Powiewiórki- miejsca chrztu Marszałka Polski Józefa Klemensa Piłsudskiego. W kościele jest jeszcze chrzcielnica, z której był ochrzczony Józef Piłsudski, a na ścianie wisi metryka Marszałka. Piękny stary drewniany kościółek był odremontowany dzięki interwencji i wsparciu ks. Kardynała  Henryka Gulbinowicza. Przewodnik opowiadał nam o historii  i znaczeniu Wileńszczyzny dla Rzeczypospolitej.

Kolejnym miejscem, do którego pojechaliśmy było Zułowo , miejscowość w której urodził się Józef Piłsudski. Mieścił się tam dwór jego rodziny, który niestety spłonął w   1875roku. Aby upamiętnić to miejsce Prezydent Ignacy Mościcki w 1936 roku zasadził dąb ( przekaz głosi, że rośnie on tam gdzie dawniej stała kołyska małego Józia). 10 listopada zapaliliśmy białoczerwone znicze przy pomniku i dębie otoczonym płotem w polskich barwach.

Następnego dnia nad ranem (ok 4.00)  spotkaliśmy się ponownie w tym miejscu z  ks. Dariuszem Stańczykiem- organizatorem oraz  z  pozostałymi uczestnikami  XXV Sztafety Niepodległości, której trasa prowadziła przez Lwów, Horodło, Zułów, Wilno. Nasz odcinek sztafety wynosił ok. 60 km (Zułów- Wilno). Tradycją biegu jest krótki przystanek                                                w Niemenczynie . Na trasie witali nas Rodacy i lokalne władze w osobach starostów: Waleria Stukańska i Edward Puncewicz.  Niemenczyn położony jest 22 km od Wilna. W większości zamieszkuje go ludność polska i  jest przez nią zarządzany.

Pogoda płatała nam psikusy i przez większą część pobytu padał deszcz lub była mżawka. Ciepła herbata i kawa oraz smakołyki przygotowane przez miejscowych gospodarzy  były bardzo miłym gestem z ich strony.

O godzinie 12.00 na Rossie (miejsce pochówku matki i serca Józefa Piłsudskiego oraz obrońców i wybitnych obywateli Rzeczypospolitej)  odbyły się oficjalne uroczystości. W pięknym sportowym stylu i z patriotycznym okrzykiem  sztafeta wbiegła na Rossę jednocześnie  kończąc bieg.

Jako nieliczni mieliśmy zaszczyt pełnić honorową wartę ze sztandarem Zespołu Szkół  w Chocianowie przy grobie Matki i Sercu Syna.

W uroczystości obchodów Niepodległości w Wilnie z dużym zaangażowaniem włączył się pan Starosta Polkowicki Kamil Ciupak, który wiedząc o naszym wyjeździe przekazał nam ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Polkowicach wieniec z białych i czerwonych kwiatów. Dumnie   złożyliśmy go wraz z innymi delegacjami , w tym przedstawicielami Rządu polskiego i litewskiego.

Zaszczytem była dla nas  możliwość spotkania i osobistego poznania  na Rossie żołnierzy legendarnej Wileńskiej Armii Krajowej.

Po uroczystościach mieliśmy jeszcze  zaplanowane przez organizatora wyjazdu  , zwiedzanie Wilna w pigułce.  Był też czas by osobiście podziękować za te niesamowite przeżycia i  pokłonić się Matce Boskiej Ostrobramskiej.

Zaproszenie do wzięcia udziału  w tym ogromnym przedsięwzięciu było dla nas zaszczytnym wyróżnieniem i  kolejną piękną lekcją historii.

Beata Rolska
nauczyciel w Zespole Szkół w Chocianowie