Dni  Otwartych Drzwi w Zespole Szkół w Chocianowie

W dniach 13 i 14 marca szkoła zaprezentowała swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2019/2020 uczniom klas III gimnazjalnych i uczniom klas VIII szkół podstawowych z Chocianowa, Gromadki, Polkowic, Przemkowa, Wysokiej, Trzebnic, Parchowa, Chojnowa i Szklar Dolnych.

Z tej okazji gościliśmy w szkole Wicestarostę Powiatu Polkowickiego Krzysztofa Nestera, Przewodniczącego Rady Powiatu Henryka Czekajło, Członka Zarządu Powiatu Polkowickiego Franciszka Skibickiego, przedstawicieli zakładów i instytucji współpracujących z naszą placówką, reprezentantów Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dyrektorów szkół. Byli też z nami przedstawiciele wyższych uczelni z Polkowic, Głogowa, Legnicy i  Wrocławia. Po raz pierwszy w DNIACH OTWARTYCH DRZWI SZKOŁY z zaangażowaniem uczestniczyli reprezentanci KGHM ZANAM S.A., KGHM Polkowice – Sieroszowice, Rag Sp. z o. o. oraz  Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.

Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia Pani Dyrektor Bożeny Wiszniewskiej, która przedstawiła profile kształcenia na nowy rok szkolny. Tak jak w poprzednim roku, będziemy kształcić młodzież w technikum w zawodzie: technik mechatronik, technik obsługi turystycznej, technik logistyk, natomiast w branżowej szkole I stopnia w zawodzie mechatronik oraz w klasie wielozawodowej. W dalszej części spotkania goście obejrzeli prezentację przedstawiającą najważniejsze wydarzenia i  przedsięwzięcia szkolne oraz osiągnięcia uczniów.

Po oficjalnej części wszyscy goście i uczniowie udali się na zwiedzanie szkoły,  a w szczególności pracowni zawodowych mechatronicznych oraz  obsługi turystycznej wyposażonych w nowoczesne urządzenia wspomagające kształcenie.

Jak oszacowaliśmy, w ciągu dwóch dni odwiedziło nas ponad 450 gimnazjalistów i ósmoklasistów. Trafili oni do wszystkich pracowni zawodowych, w których nasi uczniowie demonstrowali swoje umiejętności i wiedzę.

Mechatronicy imponowali zdolnościami manualnymi, umiejętnością konstruowania skomplikowanych mechanizmów czy też działaniami na stanowiskach do ćwiczeń z zakresu pneumatyki. Jednak największe wrażenie wywarła na zwiedzających drukarka 3D, na której uczniowie drukowali sympatyczne ludziki.  W pracowni turystyki duże zainteresowanie wzbudziły pokazy barmańskie studentów z Poznania prowadzone  przy współudziale odwiedzającej nas młodzieży. Nasi uczniowie natomiast podzielili się swoimi doświadczeniami zdobywanymi podczas staży zagranicznych, praktyk i projektów. Logistycy zaprosili swoich młodszych kolegów na warsztaty logistyczne „Logdays”.

Oprócz grup pod opieką nauczycieli po południu trafili do nas potencjalni kandydaci ze swoimi rodzicami. Mieli możliwość porozmawiać indywidualnie z nauczycielami, uzyskać informacje na temat egzaminów zawodowych i obejrzeć wyposażenie pracowni.

 Dorota Krowiak
Krystyna Zborowska