Dolina Bobru – Spływ kajakowy

W dniach 17-19 października 2012 roku odbyły się trzydniowe warsztaty edukacji ekologicznej pn. “Ochrona przyrody Parku Krajobrazowego Doliny Bobru”. W warsztatach udział wzięło 21 uczniów Zespołu Szkół
w Chocianowie z klasy 3 TTH. Warsztaty przeprowadzone zostały na terenach  Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

Celem warsztatu było nabycie umiejętności poruszania się po terenach objętych ochroną, prowadzenie obserwacji przyrody, zapoznanie uczniów z florą, fauną oraz geologią a także walorami turystycznymi terenu.

“Ochrona przyrody Parku Krajobrazowego Doliny Bobru”. Warsztaty realizowane w ramach Szkolnego Programy Edukacji Ekologicznej “Ja i moje środowisko” w II półroczu 2012. Program finansowany przez Powiat Polkowicki.

Warsztaty rozpoczęły się od przejazdu do miejscowości Łupki, gdzie młodzież nocowała w tamtejszym schronisku młodzieżowym. Tego samego dnia uczestnicy warsztatów odbyli rajd pieszy po Parku Krajobrazowym przechodząc przez miejscowości Marczów, Łupki, Wleń. Grupa zwiedziła po drodze m.in. “Rezerwat Góra Zamkowa”, ruiny zamku Lenno oraz pałac “Wleński Gródek”. Tego dnia młodzież pokonała trasę o łącznej długości około 20 km. Dzień zakończył się zajęciami, podczas których młodzież zapoznała się z podstawowymi informacjami dotyczącymi Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

Kolejnego dnia, młodzież wzięła udział w spływie kajakowym po rzece Bóbr. Startując z miejscowości Wleń przepływając do miejscowości Lwówek Śląski (mijając po drodze miejscowości: Marczów, Dębowy Gaj i Sobota), uczestnicy przepłynęli łącznie około 20 km. Młodzież po przeszkoleniu przez instruktora kajakarstwa wyruszyła na wodę. Podczas wyprawy, która trwała blisko 7 godzin, nie zabrakło dodatkowych atrakcji. Przepływanie niebezpiecznych etapów z mocnym nurtem rzeki oraz przenoszenie kajaków, brodząc przy okazji po kolana w wodzie, zapadnie w pamięć uczestników na długie lata. Nie zabrakło też niezwykle widowiskowych sztuczek prezentowanych przez instruktora prowadzącego spływ, podskoki, zwroty i salta wykonywane w kajaku zrobiły na uczestnikach wrażenie. W trakcie wyprawy bardzo istotne było również zwracanie uwagi młodzieży na stopień zanieczyszczenia rzeki śmieciami wyrzucanymi przez ludzi.

Ostatniego dnia warsztatów odbyło się wspólne ognisko, podczas którego podsumowano warsztaty oraz dyskutowano na temat realizacji Szkolnego Programu edukacji Ekologicznej “Ja i moje środowisko” w Zespole Szkół w Chocianowie.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Piotr Machoń, Wojciech Wróbel.