Drzwi Otwarte w Zespole Szkół

W dniu 21.04.2022 szkoła zaprezentowała swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2022/2023 uczniom klas VIII szkół podstawowych z Chocianowa, Polkowic, Lubina, Przemkowa, Trzebnic, Parchowa, Szklar Dolnych i Szklar Górnych.

Z tej okazji gościliśmy w szkole Starostę Powiatu Polkowickiego Kamila Ciupaka, Wicestarostę Powiatu Polkowickiego Jana Wojtowicza, Przewodniczącego Rady Powiatu Henryka Czekajło, Członka Zarządu Powiatu Polkowickiego Franciszka Skibickiego oraz  przedstawicieli zakładów i instytucji współpracujących z naszą placówką takich jak: Volkswagen Motor Polska Polkowice, Brose Sitech Sp. Z o.o., KGHM Polska Miedź S.A.  ., Epiroc Polska Sp. Z o.o., Kawiarnia “Lupus” Chocianów, OHP Przemków. Byli też z nami reprezentanci wyższych uczelni: Uczelni Jana Wyżykowskiego z Polkowic, Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu z Wrocławia, Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii z Poznania, Collegium Witelona z Legnicy oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Głogowa.

Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia Pani Dyrektor Bożeny Wiszniewskiej, która przedstawiła profile kształcenia na nowy rok szkolny. Tak jak w poprzednich latach, będziemy kształcić młodzież w technikum w zawodzie: technik mechatronik, technik organizacji turystyki, technik logistyk, natomiast w branżowej szkole I stopnia w zawodzie mechatronik oraz w klasie wielozawodowej.

Należy zaznaczyć, że zawody, w których kształcimy młodzież rokrocznie są wymieniane w publikowanych przez Ministra Edukacji i Nauki prognozach zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy jako zawody deficytowe czyli takie, na które ciągle występuje zapotrzebowanie.

Po oficjalnej części wszyscy goście i uczniowie udali się na zwiedzanie szkoły,  a w szczególności pracowni zawodowych mechatronicznych, logistycznych i obsługi turystycznej wyposażonych w nowoczesne urządzenia wspomagające kształcenie.

Mechatronicy imponowali zdolnościami manualnymi, umiejętnością konstruowania skomplikowanych mechanizmów czy też działaniami na stanowiskach do ćwiczeń z zakresu pneumatyki, hydrauliki i elektryki. Turyści  wraz z zaproszonymi gośćmi to jest naszą  absolwentką oraz studentem z Poznania zaprezentowali swoje umiejętności baristyczne, barmańskie, dekoracji stołu, oczywiście przy współudziale odwiedzającej młodzieży. Natomiast logistycy wspólnie z ośmioklasistami grali w gry edukacyjne wymagające dostarczenia towarów do wielu krajów Europy.

Dodatkowo uczniowie ze wszystkich kierunków dzielili się z zaproszoną młodzieżą doświadczeniem zdobytym podczas praktyk czy staży zagranicznych.

Oprócz grup pod opieką nauczycieli, po południu trafili do nas potencjalni kandydaci ze swoimi rodzicami. Mieli możliwość porozmawiać indywidualnie z nauczycielami, uzyskać informacje na temat egzaminów zawodowych i obejrzeć wyposażenie pracowni.

Oferta Drzwi Otwartych była skierowana nie tylko do ośmioklasistów. Również uczniowie ostatnich klas mogli znaleźć tu coś dla siebie. Przedstawiciele uczelni wyższych zapoznali ich z możliwościami dalszego kształcenia, zaprezentowali ciekawe kierunki studiów i potencjalne możliwości studentów. Przedstawiciele zakładów udzielali informacji o profilu swoich firm, możliwościach zatrudnienia i perspektywach awansu.

Zespół Szkół w Chocianowie składa PODZIĘKOWANIE wszystkim uczestnikom Drzwi Otwartych  oraz osobom i instytucjom, które pomogły w organizacji tak prestiżowego dla szkoły wydarzenia.

Nadzieja Guzowska