Dzień Otwartych Drzwi 2015 – relacja

Dzień Otwartych Drzwi za nami, ale echa tego wydarzenia nie milkną!

CHOCIANÓW. Istne oblężenie przeżywał Zespół Szkół w Chocianowie. Okazją był Dzień Otwartych Drzwi połączony z II Targami Pracy zorganizowanymi przez szkołę i doradcę zawodowego zawodowego uczniów panią Krystynę Zborowską. Szkołę w ten szczególny dzień odwiedzili: burmistrza miasta Franciszek Skibicki i polkowicki wicestarosta Kamil Ciupak.

Zespół Szkół tego dnia odwiedziło ponad 250 uczniów kończących III klasy gimnazjów i zastanawiających się nad dalszym etapem edukacji. Byli gimnazjaliści nie tylko z Chocianowa, ale i z Przemkowa, Polkowic, Lubina. – To po prostu efekt szybkiego rozwoju nowych kierunków kształcenia w naszej szkole – tłumaczył dyrektor Andrzej Wojtkowiak. – Tkwimy mocno korzeniami w regionie, ale reagujemy na nowe trendy w gospodarce.

Krystyna Zborowska przyznała iż absolwenci szkoły nie mają najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy: – Na pewno przebojem edukacyjnym jest Technikum Mechatroniczne. Znakomicie wyposażone kształci wysoko kwalifikowaną kadrę dla największym firm znajdujących się chociażby w Strefie Ekonomicznej. I co ważne o naszych absolwentów firmy zabiegają.

Młodzież zwiedzająca szkołę mogła przekonać się osobiście i naocznie iż mówienie o fantastycznym wyposażeniu sal lekcyjnych, sal ćwiczeń to nie przelewki. – Osobiście zachęcam młodszych kolegów do podjęcia nauki w Zespole Szkół, bo tutaj nie ma nudy, a nauczyciele stawiają nie tylko na wiedzę książkową co wiedzę praktyczną – mówił nam Marek, jeden z uczniów ZS. – Stawia się na kreatywność uczniów. Moi koledzy sami tworzą mini linie produkcyjne, konstruują roboty. Liczne staże w cenionych firmach w Polsce i za granicami pozwalają nam bez obaw wchodzić w zawodową dorosłość.

Opinie nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół potwierdzali…”łowcy głów” czyli przedstawiciele firm wystawiający się na targach. – Szukam 2-3 kandydatów do naszej firmy a ponieważ stawiamy bardzo wysokie wymagania jesteśmy w Chocianowie, bo z praktyki wiemy iż  absolwenci tej szkoły są znakomicie przygotowani do pracy w firmie o takim profilu jak nasza – powiedział Arkadiusz Kubarycz, specjalista ds. szkoleń firmy Atlas Copco. – I po dwóch godzinach pobytu tutaj bez specjalnego ryzyka mogę stwierdzić, że kandydatów do pracy już znalazłem…

– Prawda jest, że uczniowie Zespołu Szkół już podczas praktyk uczniowskich dają się poznać z jak najlepszej strony i widać, że są merytorycznie przygotowani do dalszej edukacji, której zwieńczeniem będzie pracy w naszej firmie – tłumaczyła Agnieszka Stefanko z działy szkoleń i rozwoju Volkswagen Motor Polska.

Oprócz firm wystawiały się wyższe uczelnie a obecność PWSZ z Legnicy czy DWSPiT z Polkowic wydaje się być czymś naturalnym, o ile pojawienie się przedstawicieli wyższej uczelni turystycznej z południa Polski jest potwierdzeniem, że absolwenci Technikum Obsługi Turystycznej są mile widziani we wszystkich zakątkach kraju… Chętnych do pracy szukały też tak renomowane formy jak polkowicki SITECH czy FEERUM w Chojnowie.

Młodzież poznawała zalety szkoły w każdym wymiarze. Bo Zespól Szkół to nie tylko edukacja na najwyższym poziomie, ale i oferta bardziej luźna. Funkcjonalna hala sportowa stwarza warunki do rozwoju sportowych zainteresowań, a bogato wyposażonej siłowni pozazdrościłby nie jeden klub fitness. No i coś dla miłośników tańca. Podopieczne Eweliny Kuleszy z formacji tanecznej… bez nazwy wciąż zaskakiwały nowoczesnym tańcem nie mającym końca. Żeby nie było wątpliwości trzonem formacji tanecznej są uczennice Technikum Logistycznego.

Zbigniew Jakubowski na e-leginckie.pl