Finał Szkolnej Akcji Zbierania Surowców Wtórnych 2013 rozstrzygnięty

Dnia 8 kwietnia 2013 roku w Zespole Szkół w Chocianowie przeprowadzono kolejne działanie ujęte w Szkolnym Programie Edukacji Ekologicznej “Ja i moje środowisko” 2013, którego efektem było ograniczenie zanieczyszczenia naszego najbliższego otoczenia oraz wdrożenie młodzieży szkolnej do umiejętnego segregowania surowców wtórnych.

Działanie to odbyło się w ramach warsztatu edukacji ekologicznej pn. “Przygotowanie szkoły do selektywnej zbiórki odpadów”.

W warsztacie wzięło udział około 150 uczniów z sześciu klas. Warsztat był jednocześnie finałem szkolnej akcji zbierania surowców wtórnych, która trwała od początku roku 2013. Finał składał się z dwóch części, pierwsza to liczenie zebranych przez klasy surowców wtórnych natomiast druga część miała charakter konkursu wiedzy.

W tej edycji akcji (podobnie jak w poprzednich) zbiórce podlegały następujące surowce: makulatura, aluminium, zużyte baterie, zużyte akumulatory, zakrętki plastikowe, zużyte tonery i kartridże, niesprawne urządzenia elektryczne i elektroniczne, zakrętki i puszki metalowe, niesprawne telefony komórkowe. Nowością tej edycji była zbiórka płyt CD.

Wyniki końcowe finału szkolnej akcji

I miejsce – klasa 3 TL,

II miejsce – klasa 2 TT,

III miejsce – klasa 1 TA,

IV miejsce – klasa 2 TA,

V miejsce – klasa 2 TTL,

VI miejsce – klasa 1 TT.

O akcji

Podczas akcji zebrano łącznie ponad cztery tony makulatury, blisko 15 kg aluminium, 95 kg baterii, 4 akumulatory, przeszło 180 kg plastikowych zakrętek, 111 kartridży i tonerów, ponad trzy tony urządzeń elektrycznych i elektronicznych, 51 kg metalowych zakrętek i puszek, 78 telefonów komórkowych oraz 78 kg płyt CD.

Wszystkie zebrane surowce trafią do specjalistycznych firm i punktów odbioru surowców wtórnych:

 • makulatura oraz elektrośmieci odebrane zostały przez firmę AG-EKO z Lubina w ramach otwartej akcji “Zbieraj odpady”,
 • aluminium, zakrętki metalowe oraz akumulatory odebrał punkt skupu złomu w Chocianowie,
 • baterie odbierze Organizacja Odzysku REBA S.A. w Warszawie w ramach ogólnopolskiego programu zbiórki zużytych baterii,
 • plastikowe zakrętki trafią do Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci w ramach otwartej zbiórki zakrętek,
 • tonery i kartridże przekazywane są do recyklingu w ramach ogólnopolskiej akcji “Komputery za tonery” prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe “TECHNIKA” Sp. z o. o. w Gliwicach,
 • telefony komórkowe zbierane są w ramach ogólnopolskiej akcji “Coolschool – sprzęt sportowy lub komputerowy za telefony komórkowe” akcję prowadzi firma Greenfone Sp. z o. o. w Warszawie,
 • płyty CD przekazane zostaną spółce SlamPoland Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim, która jest organizatorem ogólnopolskiej akcji pn. “Stań po zielonej stronie mocy”.

Nagrody

Podsumowania warsztatów oraz uroczystego wręczenia nagród, które odbyło się w hali sportowej, dokonał pan Andrzej Wojtkowiak Dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie.

Nagrodami w konkursie będą:

 • dla zwycięskiej klasy bezpłatny udział w dwudniowych wyjazdowych warsztatach ekologicznych na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego,
 • za miejsce drugie oraz trzecie klasy wezmą udział w bezpłatnych dwudniowych warsztatach ekologicznych na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego (warsztaty w formie rajdu pieszemu lub rowerowego),
 • zdobywcy czwartego miejsca wyjadą na bezpłatny jednodniowy warsztat ekologiczny na terenie PGM w Polkowicach,
 • za piąte miejsce klasa weźmie udział w bezpłatnych jednodniowych warsztatach ekologicznych w formie rajdu pieszego lub rowerowego na terenie lasów chocianowskich.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Agnieszka Hruszowiec, Ewelina Kulesza, Piotr Machoń, Wojciech Wróbel.