Finał Szkolnej Akcji Zbierania Surowców Wtórnych rozstrzygnięty, marzec 2012

Dnia 12 marca 2012 roku w Zespole Szkół w Chocianowie przeprowadzono kolejne działanie ujęte w Szkolnym Programie Edukacji Ekologicznej “Ja i moje środowisko” 2012, którego efektem było ograniczenie zanieczyszczenia naszego najbliższego otoczenia oraz wdrożenie młodzieży szkolnej do umiejętnego segregowania surowców wtórnych.

Działanie to odbyło się w ramach warsztatu edukacji ekologicznej pn. “Przygotowanie szkoły do selektywnej zbiórki odpadów”. W warsztacie wzięło udział ponad 200 uczniów z siedmiu klas. Warsztat był jednocześnie finałem szkolnej akcji zbierania surowców wtórnych, która trwała od początku roku 2012. Finał składał się z dwóch części, pierwsza to liczenie zebranych przez klasy surowców wtórnych natomiast druga część miała charakter konkursu wiedzy.

W tej edycji akcji (podobnie jak w poprzednich) zbiórce podlegały następujące surowce: makulatura, aluminium, zużyte baterie, zużyte akumulatory, zakrętki plastikowe, zużyte tonery i kartridże, niesprawne urządzenia elektryczne i elektroniczne, zakrętki i puszki metalowe, niesprawne telefony komórkowe.

Wyniki końcowe finału szkolnej akcji

I miejsce – klasa 4 TH,
II miejsce – klasa 2 TB,
III miejsce – klasa 2 TTH,
IV miejsce – klasa 1 TT,
V miejsce – klasa 1 B,
VI miejsce – klasa 3 TB,
VII miejsce – klasa 2 TL.

Nagrody w konkursie

Dla zwycięskiej klasy bezpłatny udział w trzydniowych wyjazdowych warsztatach ekologicznych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych oraz Kudowy Zdroju.

Za miejsce drugie udział w jednodniowych warsztatach ekologicznych na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej w Polkowicach.

Zdobywcy trzeciego miejsca wezmą udział w jednodniowych warsztatach ekologicznych w formie rajdu rowerowego połączonego ze spływem kajakowym.

Natomiast klasy, które zajęły miejsca czwarte i piąte wezmą udział w jednodniowych warsztatach ekologicznych w formie rajdów pieszych lub rowerowych.

O akcji

Podczas akcji zebrano łącznie ponad trzy tony makulatury, nieco ponad 30 kilogramów aluminium, ponad 140 kilogramów zużytych baterii, 6 zużytych akumulatorów, prawie 200 kilogramów plastikowych zakrętek, prawie 80 zużytych kartridży i tonerów,  ponad 6 ton zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, blisko 200 kilogramów metalowych zakrętek i puszek oraz 65 niesprawnych telefonów komórkowe.

Wszystkie zebrane surowce trafiły do firm i punktów odbioru surowców wtórnych:

  • makulatura odebrana została przez punkt skupu makulatury w Lubinie,
  • aluminium, zakrętki metalowe oraz akumulatory odebrał punkt skupu złomu w Chocianowie,
  • baterie odbiera Organizacja Odzysku REBA S.A. w Warszawie w ramach ogólnopolskiego programu zbiórki zużytych baterii,
  • plastikowe zakrętki trafią do organizacji która pomaga dzieciom z porażeniem mózgowym,
  • sprzęt elektryczny i elektroniczny odebrała Fundacja Nasze Środowisko z Łodzi w ramach ogólnopolskiej akcji “chroń przyrodę dla przygody”,
  • tonery i kartridże przekazywane są do recyklingu w ramach ogólnopolskiej akcji “Komputery za tonery” prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe “TECHNIKA” Sp. z o. o. w Gliwicach,
  • telefony komórkowe zbierane są w ramach ogólnopolskiej akcji “Coolschool – sprzęt sportowy lub komputerowy za telefony komórkowe” akcję prowadzi firma Greenfone Sp. z o. o. w Warszawie.

Podsumowania warsztatów oraz uroczystego wręczenia nagród, które odbyło się w hali sportowej Zespołu Szkół, dokonał pan Andrzej Wojtkowiak Dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie.

Akcję przeprowadzili nauczyciele: Agnieszka Hruszowiec, Piotr Machoń, Wojciech Wróbel.

Serdecznie zapraszamy na kolejny finał, który przeprowadzony zostanie  już we wrześniu 2012.