Francja 2014 – Festiwal Europa

W dniach od 29 kwietnia do 6 maja 12 osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół w Chocianowie (Karolina Bałabuch,  Aleksandra Dziechciarz, Agnieszka Krzeszowska, Gabriela Potyszka, Weronika Weryszko, Krystian Kaśków, Paweł Krowiak, Bożydar Łasisz, Łukasz Piwowar, Amadeusz Tuszkiewicz, Wiktor Żelichowski) wraz z nauczycielem p. Beatą Rolską uczestniczyła w wyjeździe na Festival Europa.

Nasi uczniowie przebywali we Francji również z 18-osobową  grupą młodzieży z Gimnazjum im. Odkrywców Polskiej Miedzi w Chocianowie, dwiema opiekunkami oraz kilkuosobową delegacją przedstawicieli gminy.

Wyjazd  zorganizowany został  w ramach partnerstwa miast Chocianów – Juvigne’. Mieszkańcy naszej gminy zostali zakwaterowani i  ugoszczeni przez mieszkańców Juvigne i Ernee w swoich domach, gdzie zapewniono im bardzo dobre warunki i podjęto  jak członków rodziny.

Nasza młodzież przez dwa dni 3 i 4 maja 2014 r. uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Europa, który odbywał  się  w Mayenne i Laval.  Prezentowali  tam swoje talenty sportowe i muzyczne. Uczestniczyli w międzynarodowych spotkaniach z młodzieżą (m.in. z Hiszpanii, Węgier, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Bułgarii) i politykami. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zwiedzić Strasburg i podziwiać piękny Paryż.

Wyjazd finansowany był przez Powiat Polkowicki, Maison de l’Europe en Mayenne, Stowarzyszenie Przyjaciół Chocianowa z Juvigne’, Chocianowski Ośrodek Kultury.