Grodziec – rajd rowerowy

W dniach 9 – 10 października 2014 roku odbyły się warsztaty edukacji  ekologicznej pn. “Aktywna turystyka w zgodzie z naturą. Rajd rowerowy”, realizowane w ramach Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej “Ja i moje środowisko” 2014. Program finansowany przez Powiat Polkowicki. W warsztacie udział wzięło dwanaście uczennic Zespołu Szkół w Chocianowie, z klasy 4 TT. Warsztat miał charakter rajdu rowerowego.

Warsztaty rozpoczęły się od przypomnienia zasad poruszania się po drogach publicznych przez kolumnę rowerzystów. Następnie uczestnicy warsztatów udali się w rajd rowerowy. Młodzież przejechała przez miejscowości – Rokitki, Chojnów, Wojciechowice, Zagrodno, by wreszcie po przejechaniu ponad czterdziestu kilometrów i spędzeniu na rowerze blisko pięciu godzin dotrzeć na Zamek Grodziec. Jeszcze tego samego dnia młodzież zwiedzała Zamek a wieczorem, przy ognisku, odbyły się zajęcia teoretyczne.

Drugi dzień warsztatów, to droga powrotna do Chocianowa. Z uwagi na to, że przeważająca część trasy prowadziła delikatnymi zjazdami, dodatkowo przy sprzyjających warunkach pogodowych, grupa pokonała ten etap blisko dwie godziny szybciej niż dnia poprzedniego.

W trakcie trwania zajęć zwracano uwagę w szczególności na konieczność dbałości i poszanowania otaczającego nas środowiska naturalnego. Podczas rajdu dyskutowano i omawiano problem niewłaściwego zachowania ludzi w kontaktach ze środowiskiem naturalnym. Przekonywano też uczestników warsztatów do aktywnego spędzania czasu i wykorzystywania roweru jako alternatywnego sposobu przemieszczania się. Poruszano również kwestię szkodliwości dla środowiska jakie niesie ze sobą nadmierne wykorzystywanie pojazdów spalinowych.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Agnieszka Hruszowiec, Piotr Machoń, Wojciech Wróbel.