Jedenastu olimpijczyków na jedenastym Dniu Olimpijczyka naszej szkoły

Pierwszy Dzień Olimpijczyka w naszej szkole odbył się 05.10.2002. Dokładnie 10 lat później, 5 października 2012 roku zorganizowano już jedenastą uroczystość Dnia Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie. Zbiegiem okoliczności jest fakt, że na uroczystość przyjechało jedenastu olimpijczyków.

Tegoroczny Dzień Olimpijczyka rozpoczęły spotkania dzieci i młodzieży chocianowskich szkół z przybyłymi sportowcami. Uczestnicy mogli wysłuchać ciekawych wspomnień z olimpijskich aren oraz ciekawostek dotyczących życia sportowego i osobistego. Spotkania były na tyle ciekawe, że przeciągnęły się w czasie i spowodowały, że uroczystość rozpoczęła się z małym opóźnieniem.

Uroczystość XI Dnia Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie rozpoczęła się kilka minut po godzinie 12 na terenach zewnętrznych przy hali sportowej od ceremoniału olimpijskiego. Najlepsi szkolni sportowcy wnieśli flagę olimpijską, którą następnie, przy dźwiękach hymnu olimpijskiego, wciągnęli na maszt. Kolejnym etapem ceremoniału było zapalenie znicza olimpijskiego oraz odczytanie apelu olimpijskiego, skierowanego do sportowców, działaczy, samorządowców i przedsiębiorców.

Następnie wszyscy uczestniczący w uroczystości przenieśli się do hali sportowej gdzie wysłuchali wystąpień, dyrektora Zespołu Szkół pana Andrzeja Wojtkowiaka, Starosty Polkowickiego pana Marka Tramś – honorowego patrona Dnia Olimpijczyka, oraz Prezesa Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu pana Mieczysława Łopatki, który występował w imieniu wszystkich przybyłych olimpijczyków. Pan prezes wręczył też brązowy medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego “za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiemu”, panu Adamowi Steciowi Radnemu Rady Powiatu Polkowickiego i członkowi Klubu Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie.

Podczas XI Dnia Olimpijczyka obchodzono też jubileusz 10 lecia działalności Klubu Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie. W związku z tym były specjalne podziękowania dla wyjątkowych dla klubu instytucji. Wyróżnienia takie otrzymali, Starosta Polkowicki pan Marek Tramś, Polski Komitet Olimpijski oraz Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu.

Atrakcją uroczystości był występ taneczny młodzieży Zespołu Szkół. Niezwykłością tego wydarzenia była przede wszystkim liczebność grupy tanecznej – około 50 osób. Utrzymanie poprawności zaplanowanego układu nie jest łatwe w tak licznej grupie, tym bardziej na słowa uznania zasługuje fakt, że im się udało.

Ostatnim akcentem uroczystości było wręczenie przez olimpijczyków nagród dla uczniów biorących udział w konkursach towarzyszących Dniowi Olimpijczyka. W konkursie wiedzy o sporcie najlepsi okazali się: kategoria szkół podstawowych, miejsce I zajął Kacper Makarowski, miejsce II Miłosz Róg a miejsce III Marceli Róg. Kategoria szkół gimnazjalnych. Tu zwycięzcą został Bartosz Wierzbicki, kolejni byli Marta Wiśniewska
i Mateusz Apanasiewicz. W najstarszej kategorii, swoje wiadomości prezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie. Na podium uplasowali się: Przemysław Mydłowski na miejscu pierwszym, Sylwester Łasisz, który był drugi oraz Krystian Kaśków plasujący się na najniższym stopniu podium. Natomiast w konkursie plastycznym pn. “Olimpiada – magia sportu”, który przeprowadzono wśród dzieci Szkoły Podstawowej w Chocianowie, komisja konkursowa postanowiła nagrodzić, miejscem pierwszym Laurę Róg, miejscem drugim Galię Kępkę a trzecim Dorotę Domagalską. Komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie gdyż na konkurs wpłynęły aż 172 prace. Stąd też dwa dodatkowe wyróżnienia dla Katarzyny Pietruszewskiej i Aleksandry Mysiak.

Po zakończeniu uroczystości zebrani udali się do budynku szkolnego, gdzie Klub Olimpijczyka przygotował wystawy, prac plastycznych zgłoszonych do konkursu plastycznego “Olimpiada – magia sportu”, grafik autorstwa uczniów Zespołu Szkół, przedstawiających olimpijczyków, którzy odwiedzili w przeszłości szkołę. Ostatnią wystawę stanowiła galeria zdjęć medalistów XXX Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012.

Olimpijczycy oraz pozostali zaproszeni goście obejrzeli również prezentację przedstawiającą 10 lat działalności Klubu Olimpijczyka.

Tak kolejna uroczystość Dnia Olimpijczyka Zespołu Szkół przeszła do historii szkoły.

Olimpijczycy, którzy zaszczycili nas swoją obecnością

 • Pani Halina Aszkiełowicz-Wojno – Brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968). Czołowa polska siatkarka. Srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Europy. 177-krotna reprezentantka kraju. Wiceprezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu.
 • Pani Hanna Jarkiewicz-Widun – Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Moskwie (1980). Wioślarka. Uczestniczka mistrzostw Świata i Europy. 17 krotna mistrzyni polski.
 • Pan Mieczysław Łopatka – Uczestnik czterech Igrzysk Olimpijskich: Rzym (1960), Tokio (1964), Meksyk (1968),  Monachium (1972). Jedn z najlepszych zawodników w historii polskiej koszykówki. Srebrny i dwukrotnie brązowy medalista mistrzostw Europy. Król strzelców finałowego turnieju mistrzostw Świata. Dwukrotny mistrza kraju. 236 krotny reprezentant polski. 8 krotny mistrza polski w roli trenera. Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu.
 • Pan Stanisław Grudziński – Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968). Lekkoatleta. Dwukrotny złoty i raz brązowy medalista mistrzostw Europy. Wicemistrz halowych mistrzostw Europy. 13 krotny reprezentant kraju w meczach międzypaństwowych. Rekordzista polski i Europy w biegu na 400m.
 • Pan Jan Cych – Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968). Lekkoatleta. Wielokrotny reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych. Biegacz długodystansowy.
 • Pan Leszek Swornowski – Srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich (Moskwa 1980). Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976). Szpadzista. Brązowy medalista mistrzostw Świata oraz mistrzostw Europy. Drużynowy wicemistrz Uniwersjady. Dwukrotny mistrza oraz wicemistrz polski. 11-krotny drużynowy mistrz oraz 3-krotny wicemistrz kraju.
 • Pan Ryszard Tomczyk – Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972). Pięściarz. Złoty, srebrny oraz brązowy medalista mistrzostw Europy. Trzykrotny mistrz Polski. Zdobywca drugiego miejsca w plebiscycie na najlepszego sportowca kraju roku 1971.
 • Pan Janusz Zarenkiewicz – Brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu (1988). Pięściarz. Brązowy medalista mistrzostw Europy. Pięciokrotny mistrz Polski.
 • Pan Mariusz Jędra – Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Sydney (2000). Srebrny medalista mistrzostw Świata juniorów, dwukrotnie srebrny medalista mistrzostw Europy juniorów. Wielokrotny rekordzista polski.
 • Pan Artur Michalkiewicz – Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Sydney (2000) i Pekinie (2008). Zapaśnik. Mistrz Europy. Wicemistrz Świata i Europy juniorów. Mistrz oraz medalista mistrzostw polski.
 • Pan Julian Kwit – Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008). Zapaśnik. Uczestnik mistrzostw Świata i Europy. Mistrz Świata i Europy juniorów. Mistrz oraz dwukrotnie wicemistrz polski.

Podziękowania

XI Dzień Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie zorganizowani: Powiat Polkowicki, Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu, Zespół Szkół w Chocianowie oraz Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie. Organizatorom pomagali również: Polski Komitet Olimpijski, Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Chocianowie oraz firma “CHOMET” s.c. w Chocianowie.

W sposób szczególny w organizację uroczystości zaangażowały się klasy 4 TA, 2 TT, 2 TA i 3 TL wraz z wychowawcami. Podziękowania należą się również nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy włączyli się w organizację tego święta.