Kobiety w kopalniach KGHM – poznaj jedną z nich!

Kobiety w KGHM coraz częściej pracują w kopalniach. Zjeżdżają pod ziemię, zajmują stanowiska inżynierskie, kierują procesami produkcyjnymi, dbają o bezpieczeństwo wydobycia surowców, prowadzą prace geologiczne i inwestycyjne.

Nauka

Żyjemy w świecie stereotypów na temat tradycyjnie męskich i kobiecych zawodów. Źródła tych przekonań biorą się często z tego jak wychowywani są chłopcy  i dziewczęta – widać to w badaniach prowadzonych przez naukowców na całym świecie. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzili w 2020 roku badanie „Kobiety w męskich zawodach”, które pokazało, że 10% studentek słyszało, że studia techniczne nie są dla kobiet, a 17% respondentek były przekonane, że sobie nie poradzą na studiach inżynierskich. Jednocześnie – najnowsze badania nad mózgiem pokazują, że predyspozycje techniczne i matematyczne nie są uzależnione od płci. Ostatnie badania prowadzone metodą obrazowania mózgu pokazuje, że kluczowym czynnikiem jest „plastyczność mózgu”. W momencie narodzin tylko 10% neuronów jest ze sobą połączonych. Pozostałe 90% połączeń powstaje w wyniku odziaływania rodziny, kultury i społeczeństwa.

Wspieramy!

Chcemy zatrudniać kobiety, a pierwszym krokiem do tego jest wspieranie ich kształcenia w pożądanych przez naszą branżę kierunkach. Chcemy przekonać jeszcze większą liczbę nastolatek do dołączenia do naszych klas patronackich i umożliwić im korzystanie z benefitów jakie daje program „Kompetentni w branży”, a w przyszłości – znalezienie pracy w miedziowej spółce w zawodach technicznych” – mówi Arleta Chorąży, dyrektor Departamentu Efektywności Zawodowej Pracowników.

Zainicjowany cztery lata temu program Kompetentni w Branży Górniczo – Hutniczej daje możliwości rozwoju każdemu, bez względu na płeć. Program wspiera młodych ludzi w osiąganiu marzeń o pracy w górnictwie czy hutnictwie. Dzięki stypendiom fundowanym przez KGHM, benefitom i praktykom w Oddziałach miedziowej spółki, zdobycie pracy w zawodzie związanym z branżą miedziową jest na wyciągnięcie ręki.

kob-kopalnia
Martyna Kościelna

Historia Martyny

Poniżej historia Martyny Kościelnej, która od dwóch pracuje w Zakładach Górniczych Rudna na  stanowisku Inspektora ds. przygotowania produkcji i rozwoju pod ziemią.

Martyna studiowała Górnictwo i Geologię na Politechnice Wrocławskiej. Mimo, że oficjalnie z KGHM jest związana od 2020 roku to dzięki praktykom studenckim już wcześniej miała sposobność poznać firmę i zjechać pod ziemię.

Martyna podkreśla jak ważne jest dla młodych dziewczyn wsparcie, w momencie gdy stoją przed wyborem nieoczywistej dla niektórych ścieżki edukacyjnej i jak często zdarza się przy tym słyszeć stereotypowe uwagi o typowo „męskich zawodach”.

W rodzinie nie mamy tradycji górniczych. Nigdy nie myślałam, że uda mi się dostać do pracy do kopalni. Jestem w domu pierwszym górnikiem. Kto wie, może to właśnie ja zaczęłam wielopokoleniową tradycję w naszej rodzinie – zapowiada Martyna.

Martyna z uśmiechem wspomina swoje pierwsze dni w pracy. – Byłam dobrze przyjęta. Koledzy służą mi swoją wiedzą i do świadczeniem. To, że jestem kobietą, odczuwam jedynie w sytuacjach, w których koledzy przepuszczają mnie w kolejce do windy lub klatki przed zjazdem na dół – żartuje Martyna.

Warto spełniać marzenia

Wbrew powszechnemu przekonaniu, coraz więcej kobiet pracuje w branży górniczo – hutniczej. Czasy się zmieniają, kiedyś nikt by nie pomyślał, że kobiety mogą pilotować samoloty, czy jeździć ciężarówkami – teraz nie ma takich barier. Nie wahajcie się. Z pozostałymi koleżankami z pracy nie możemy się doczekać, aż nasze „babskie” grono się powiększy – zachęca Martyna Kościelna.

Praca w KGHM to dla niej nie tylko spełnianie marzeń, ale również stabilizacja zatrudnienia, które oferuje KGHM. – Nasza Spółka nie zwalnia tempa i osiąga świetne wyniki produkcyjne, a ja będąc pracownikiem tej firmy jestem spokojna o swoją przyszłość – podsumowuje Martyna.

KGHM – równe możliwości rozwoju

KGHM zapewnia wszystkim takie same warunki rozwoju zawodowego, podnoszenia swoich kwalifikacji. Przed wszystkimi pracownikami otwarta jest taka sama ścieżka awansu uzależniona od kompetencji i osiąganych celów. Jednym z elementów polityki personalnej w KGHM jest równość płci w dostępie do miejsc pracy, co widać wyraźnie już podczas prowadzenia procesów rekrutacyjnych. Jedyne kryteria brane pod uwagę przy ocenie kandydatów do pracy to wykształcenie, przygotowanie zawodowe, doświadczenie i predyspozycje do wykonywania danych zadań.

Bez barier

W Polsce od 1975 roku obowiązywał zakaz zatrudniania kobiet pod ziemią w kopalniach i wynikało to wprost z kodeksu pracy. Bardziej elastyczne podejście obowiązuje dopiero od wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Obecnie – KGHM w swoich oddziałach w Polsce zatrudnia ponad 1300 kobiet.