LEKCJA HISTORII

Po raz kolejny młodzież z Zespołu Szkół w Chocianowie uczestniczyła w historyczno-językowiej wymianie polsko – niemieckiej w Oświęcimiu. W dniach od 16 do 27 września 2024r. nasi uczniowie wraz z pracownikami VW Motor Polska oraz młodzieżą niemiecką z VW Wolfsburg, Zwickau i Chemnitz realizowali program w ramach projektu „Gedenkstättenarbeit – Praca w Miejscu Pamięci”.

Młodzież z Polski i Niemiec wspólnie pracowała na terenie obozu Auschwitz wykonując różne prace konserwatorskie i porządkowe. W laboratorium czyściła i konserwowała naczynia oraz obuwie, należące wcześniej do więźniów obozu, remontowała ogrodzenia oraz sprzątała teren między barakami.

Ponadto, jak co roku, młodzież obu krajów mogła wspólnie zwiedzać miasto Kraków i Bielsko-Biała.

Głównym celem wymiany było oczywiście poznawanie historii II wojny światowej poprzez zwiedzanie obozu zagłady Auschwitz – Birkenau, oraz mieszczącego się na terenie obozu muzeum z oryginalnymi rysunkami i obrazami wykonanymi przez więźniów w obozie, a niedostępne na co dzień dla turystów. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy opowiadań pana Christopha Heubnera, wiceprezydenta Komitetu Oświęcimskiego, który bohaterom swych opowieści przywracał z powrotem ich nazwiska i twarze.

W trakcie pobytu w Oświęcimiu odwiedziła nas grupa menadżerów z VW z Niemiec i Polkowic. Wspólnie realizowaliśmy program, wymienialiśmy się refleksjami, a na zakończenie złożyliśmy wieniec przy bloku 10 jako hołd ofiarom faszyzmu.

W dniach od 17.11. do 23.11.2024 r. odbyła się druga część wymiany polsko – niemieckiej, tym razem w Niemczech. Naszym głównym zadaniem było zwiedzanie miast niemieckich, spotkania z różnymi politykami, zapoznanie się z zasadami pracy w niemieckich zakładach VW oraz sposobem kształcenia w zawodach mechatronik i logistyk.

Pierwszym miejscem naszego pobytu było miasto Werdau. Tam zatrzymaliśmy się w szkole sportowej (Landessportschule Sachsen).

 

Naszą rewizytę w Niemczech rozpoczęliśmy od zwiedzania fabryki VW w Chemnitz. Fabryka ta składa się z kilku wielkich hal położonych na ogromnym terenie, gdzie produkowane są silniki do różnego typu samochodów VW. Wspólnie z młodzieżą niemiecką zostaliśmy zaproszeni na uroczyste spotkanie z przedstawicielami rady zakładowej VW MOTORENWERK Chemnitz. Po wspólnym podsumowaniu projektu młodzież zwiedziła zakład produkcji silników oraz wymieniła się doświadczeniami z niemieckimi uczniami, podczas odwiedzin Instytutu Kształcenia Chemnitz. Instytut ten szkoli młodych ludzi do pracy w fabrykach Volkswagena i nie tylko.

W kolejnych dniach zwiedziliśmy Instytut Kształcenia tzw. Bildungsinstitut w Zwickau.

Głównym punktem pobytu w Zwickau była wizyta w Ratuszu Miasta. Tam odbyło się uroczyste spotkanie z panią burmistrz Constance Arndt, która bardzo uważnie wsłuchiwała się w opowiadania naszej grupy na temat własnych przeżyć i refleksji z pobytu w Oświęcimiu.

Przez kolejne 3 dni zwiedzaliśmy stolicę Niemiec, między innymi Reichstag, Bramę Brandenburską, Muzeum Ruchu Oporu, najbogatszą dzielnicę miasta Grünewald, zamieszkałą podczas II Wojny Światowej głównie przez ludność żydowską, i z którego to właśnie bezpośrednio wyjeżdżały pierwsze transporty Żydów do obozu w Oświęcimiu. Wieczorami udawaliśmy się na plac Poczdamski, by tam wspólnie z młodzieżą niemiecką spędzać miło czas podziwiając jarmark bożonarodzeniowy.

W przeddzień wyjazdu nastąpiło podsumowanie całego seminarium i uroczysta kolacja. W sobotę rano pożegnaliśmy naszych niemieckich przyjaciół i wróciliśmy cali i zdrowi do domu.

Dzięki uczestnictwu w Programie „Praca w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau” w sposób szczególny możemy poznawać historię II Wojny Światowej, stajemy się jej naocznymi świadkami, uczymy szacunku i tolerancji. Cieszymy się również, że w przyszłym roku szkolnym rusza kolejna edycja wymiany. Zapewne i tym razem nie zabraknie atrakcji i pouczających spotkań.

Bernarda Jasińska, opiekun i tłumacz