Lokalne szlaki turystyczne – rajd rowerowy, październik 2014

W dniach 16 i 17 października 2014 roku odbyły się warsztaty edukacji ekologicznej pn. “Lokalne szlaki turystyczne. Rajd rowerowy”, realizowane w ramach Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej “Ja i moje środowisko” 2014. Program finansowany przez Powiat Polkowicki. W warsztacie udział wzięło dwadzieścia dwoje uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie, z klasy 1 TTL. Warsztat miał charakter rajdu rowerowego.

Warsztaty rozpoczęły się od przypomnienia zasad poruszania się po drogach publicznych przez kolumnę rowerzystów. Następnie uczestnicy warsztatów udali się pod siedzibę Nadleśnictwa w Chocianowie, gdzie swój początek ma Ścieżka Przyrodnicza “Uroczysko Czarne Stawy”.

Dalsza część warsztatu miała charakter rajdu pieszego, a jego trasa prowadziła Ścieżką Przyrodniczą na terenie Rezerwatu Przyrody “Czarne Stawy”. Młodzież przeszła około 10 km, a po drodze zapoznała się z charakterystycznymi dla tego miejsca lasami mieszanymi oraz terenami bagienno-torfowymi, które stanowią większą część Rezerwatu Przyrody. Uczestnicy warsztatu dowiedzieli się również jakie gatunki fauny i flory występują na tym terenie.

W dalszą drogę uczestnicy wyjazdu udali się już na rowerach. Wyprawa przejechała kolejno przez miejscowości Pasternik i  Wierzbowa, by po przejechaniu blisko 20 km,  dotrzeć do miejscowości Gromadka, gdzie grupa zatrzymała się na nocleg. Jeszcze tego samego dnia odbyło się wspólne ognisko ze śpiewami, zabawami integracyjnymi oraz pieczeniem kiełbasek i ziemniaków.

Wieczorem odbyły się także zajęcia teoretyczne. Młodzież dowiedziała się podstawowych informacji dotyczących realizacji Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej “Ja i moje środowisko”. W trakcie trwania zajęć omawiano również takie kwestie jak, konieczność dbałości i poszanowania otaczającego nas środowiska naturalnego. Dyskutowano i omawiano problem niewłaściwego zachowania ludzi w kontaktach ze środowiskiem naturalnym. Przekonywano uczestników warsztatów do aktywnego spędzania czasu i wykorzystywania roweru jako alternatywnego sposobu przemieszczania się. Poruszano również kwestię szkodliwości dla środowiska jakie niesie ze sobą nadmierne wykorzystywanie pojazdów spalinowych.

Kolejnego dnia uczestnicy wyjazdu wzięli udział w praktycznych zajęciach wypiekania chleba. Zajęcia prowadził pan Józef Krzystek właściciel Gospodarstwa Agroturystycznego w Gromadce. Co ciekawe chleb wypiekano w zabytkowym piecu chlebowym. Po tych zajęciach młodzież wsiadła na rowery by odbyć drogę powrotna do Chocianowa. Trasa przebiegała przez miejscowości Wierzbowa i Pasternik i wyniosła około 20 km. Warsztaty zakończyły się pod halą sportową naszej szkoły.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Piotr Machoń, Anna Druzga, Krzysztof Smardzewski.