Mechatronicy na zajęciach praktycznych w Brose Sitech

Zgodnie z harmonogramem kształcenia uczniowie II klasy szkoły branżowej I stopnia z Zespołu Szkół w Chocianowie z kierunku mechatronik w okresie 14.02-25.03.2022 odbywali zajęcia praktyczne w firmie Brose Sitech w Polkowicach. Nad ich prawidłowym przebiegiem nadzór sprawował opiekun praktycznej nauki zawodu – Pan Tadeusz Drogosz.

W pierwszych dniach praktyk odbyła się seria szkoleń po to, by w późniejszych etapach zdobywanie wiedzy i doświadczenia zawodowego mogło przebiegać w bezpiecznych warunkach.

uczniowie

Tak ten czas wspominają Olivier i Oskar:

Praktyka w firmie Brose Sitech w Polkowicach trwała sześć tygodni. Codziennie musieliśmy wcześnie wstać. Zaczynaliśmy pracę od 6 rano. Naszym opiekunem był Pan Tadeusz, który przekazywał nam teorię i przyuczał praktycznie do zawodu. Już w pierwszym dniu podczas szkoleń BHP dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat jak ważne jest przestrzeganie przepisów by móc bezpiecznie wykonywać pracę, a po niej wrócić do domu. W kolejnych dniach mieliśmy szkolenia stanowiskowe, podczas których były wyjaśniane zasady i obsługa urządzeń pomiarowych takich jak: suwmiarka, mikrometr, przymiar kreskowy zwijany, kątomierz itp.

Jestem bardzo zadowolony z przebiegu zajęć praktycznych. Miałem okazję wykonywać tzw. blaszki. Do tego celu opanowałem umiejętność: trasowania, cięcia gilotyną, nie zabrakło też pracy pilnikiem. Miałem możliwość obserwowania pracy fachowców z utrzymania ruchu. Zaprezentowano nam np. jak działa frezarka.

Warto podkreślić, że panująca atmosfera podczas tych 6 tygodni sprzyjała nauce w zdobywaniu zawodu. My młodociani możemy liczyć na pomoc, wszystkie nasze wątpliwości są cierpliwie wyjaśniane a to motywuje nas do dalszej nauki.

Podsumowując jesteśmy bardzo zadowoleni, że zdecydowaliśmy się na praktykę właśnie tutaj. Z całą pewnością będziemy rekomendowali Brose Sitech znajomym wahającym się, w której firmie odbyć praktykę zawodową. – Olivier Szafrański 

Przychylam się do wypowiedzi Oliviera. Zajęcia praktyczne w zakładzie Brose Sitech w obszarze  utrzymania ruchu są bardzo interesujące. Informacje o całym procesie, poszczególnych czynnościach przekazywał nam Pan Tadeusz. To właśnie od niego dowiedziałem się czym dane stanowisko się charakteryzuje i czego wymaga się od pracownika.

Zajęcia praktyczne upłynęły mi bardzo szybko. Atmosfera była bardzo fajna. Koledzy ze starszych klas, byli bardzo pomocni. Pan Tadeusz od początku praktyk zapoznał nas z przepisami bhp oraz zasadami funkcjonowania maszyn, które mamy do dyspozycji w warsztacie dla pracowników młodocianych.

W kolejnych dniach opiekun przekazywał wiedzę,  jak pracować przy maszynach takich jak: Frezarka, wiertarka i gilotyna. Następnie, kiedy mogliśmy pracować już samodzielnie,  zaczęliśmy od tworzenia blaszek z kawałków metalu. Było to pierwsze zadanie, za które otrzymałem ocenę. Podczas praktyk uczyliśmy się także budowy oraz regeneracji siłowników pneumatycznych. Na jednej z lekcji poznaliśmy rodzaje trasowania. Wiedzę musieliśmy zastosować w praktyce. Każdy z nas otrzymał zadanie aby samodzielnie wytrasować detal i wywiercić w nim otwory. Miałem okazję zobaczyć jak wygląda praca na tokarce. Całe 6 tygodni spędzone w Brose Sitech to duża dawka wiedzy, mnóstwo szkoleń praktycznych i możliwość pracy ze starszymi kolegami. Cały czas starałem się obserwować ich pracę. Zwracałem uwagę na to, co i jak robią. Wszystko po to aby nasza praca, która wykonaliśmy, była perfekcyjna.

Dodam, że Pan Tadeusz jest wspaniałym nauczycielem. Zwraca on uwagę na bezpieczeństwo i porządek na stanowisku pracy, w szafkach uczniów oraz w warsztacie. W pamięci pozostanie mi jedno zdanie naszego opiekuna, które towarzyszyło mi od początku praktyk„nie liczy się ilość, a jakość włożona w daną pracę”. Oskar Wójcik

Młodocianym z II klasy życzymy powodzenia w dalszym zdobywaniu wiedzy w szkole. Dołączą ponownie do nas już we wrześniu. Wówczas będą mieć praktykę 2 dni w tygodniu.

Olga Chojnacka-Piejko
Ref. ds. personalnych i komunikacji