Mechatronicy z wizytą w Volkswagenie i Sitechu

Tradycyjnie uczniowie klasy pierwszej technikum mechatronicznego zwiedzali zakłady Volkswagen Motor Polska i Sitech w Polkowicach. Młodzież miała okazję zapoznać się z procesem technologicznym, nowoczesnymi liniami produkcyjnymi oraz parkiem maszynowym tych zakładów. Wycieczka odbyła się 7 marca 2017r. i pozwoliła zrozumieć jakie są wymagania nowoczesnego przemysłu. Uczniowie wraz z opiekunami M. Tarasiuk i Z. Józefkiewicz mile wspominają ten wyjazd.

Niżej relacja Pawła Melnarowicza oraz przykładowe streszczenie w zeszycie przedmiotowym Patryka Makarowskiego:

“Dnia 07.03.2017 razem z klasą udaliśmy się na wycieczkę po zakładach takich jak Sitech i Volkswagen. Fabryki znajdują się w Polkowicach. Oba zakłady są bardzo duże i robią wrażenie pod względem czystości i kultury pracy. Od samego początku widać było profesjonalizm. Na wejściu stali strażnicy i sprawdzali stan naszej grupy, aby dopełnić procedur bezpieczeństwa. Najpierw poszliśmy do zakładu Sitech, gdzie produkowane są siedzenia do różnych marek i modeli samochodów np. Audi, Volkswagen, Seat, Skoda, Porsche i inne. Zakład jest  nowoczesny i innowacyjny. Produkcja odbywa się sprawnie, niestety przez spawanie laserowe, plazmowe i gazowe jest tam dosyć głośno. Są tam również ciche miejsca jak pokój szkoleniowy i laboratorium, gdzie projektanci i konstruktorzy na bieżąco opracowują nowe siedzenia, które są lżejsze, lepiej wyprofilowane i bardziej komfortowe. Produkcja odbywa się w dużej mierze automatycznie. Nad całym procesem czuwają wykwalifikowani pracownicy. Firma Sitech jest największym zakładem na świecie i zatrudnia około 1700 pracowników.

Po wizycie w Sitech udaliśmy się do Volkswagena. Zakład powstał w 1999r. i od tamtej pory mocno się zmienił i zmodernizował. Panuje w nim inna kultura pracy, jest ciszej i o wiele czyściej z powodu braku spawania. Zakład korzysta z programu Bluefactory czyli odzyskuje wodę z procesów poflotacyjnych. Cały zakład wykorzystuje również energię odnawialną. Produkuje się tam turbodoładowane silniki Diesla o pojemności 1,6-2,0l. Roczna produkcja wynosi 700 000 sztuk silników. Przechodzą one wielokrotne testy w zakładzie na hamowni, by zapewnić pełnowartościowy produkt lub w razie jakiegoś błędu szybko wychwycić błąd i zatrzymać produkcję wadliwej partii.

Volkswagen zatrudnia około 1300 pracowników i nadal się rozwija dając nowe miejsca pracy. Dowiedzieliśmy się również, że początkujący pracownicy na start dostają 3600zł brutto. Po skończeniu zawodowej szkoły w Chocianowie i zdaniu państwowego testu, może się ubiegać o posadę. Wycieczkę zakończyliśmy krótką prezentacją. Jestem bardzo zadowolony, że mogłem w niej uczestniczyć i dowiedzieć się czegoś o pracodawcy z mojego regionu.”