Na staż po doświadczenie zawodowe

malaga-logo1

Zespół Szkół w Chocianowie realizuje kolejny miesięczny staż zawodowy w Hiszpanii. Tym razem jest to projekt wygrany w konkursie 2021 programu ERASMUS+ Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna o nazwie „Na staż po doświadczenie zawodowe”. W projekcie uwzględniono trzy kierunki dokształcania młodzieży Zespołu Szkół w Chocianowie tj. mechatroniczny, organizacji turystyki i logistyczny, a uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy po 13 osób. Właśnie pierwsza grupa 8 uczniów technikum mechatronicznego i 5 uczniów/uczennic technikum organizacji turystyki już dwa tygodnie przebywa na stażu w Maladze. Ciekawe miejsca pracy dostosowane do profilu kształcenia i potrzeb rynku pracy  zagwarantował partner zagraniczny euroMind.

Mechatronicy zdobywają doświadczenie zawodowe w zakładach pracując głównie jako operatorzy maszyn CNC, a są to firmy zajmujące się obróbką metalu w oparciu o obrabiarki sterowane numerycznie tj.: Aeromill S.L. i Metaldilip S.L. Trzech uczniów pracuje jako mechanicy samochodowi w Renault Scora S.L. i DAF Surdaf V.F. Natomiast uczeń i uczennice z organizacji turystyki zdobywają doświadczenie zawodowe w hotelach, restauracjach i kawiarniach tj. Hotel Parasol Garden S.L., Costa del Sol S.L. i Cafeteria La Colina  Beach. Uczniowie przebywają w Hiszpanii z opiekunami, nauczycielami przedmiotów zawodowych, którzy przy wsparciu ze strony partnera hiszpańskiego dbają o pełną realizację programu i opiekują się uczestnikami.

Młodzież posiadała już pewne umiejętności, ale brakowało im doświadczenia przy obsłudze maszyn i urządzeń związanych z obróbką metali oraz przy programowaniu obrabiarek sterowanych numerycznie CNC czy też wykonywaniu standardowych czynności serwisowych różnego typu pojazdów. Udział w stażu pozwolił im wzbogacić swoją wiedzę i umiejętności zawodowe w zakresie przygotowania oraz obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń, kontroli jakości wyrobów, a także programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, co jest ważne w dobie nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle. Natomiast grupa organizacji turystyki zdobywa doświadczenie zawodowe z zakresu obsługi sali restauracyjnej. Młodzież doskonali więc swoje umiejętności w zakresie obsługi klienta.

Oprócz doświadczenia zawodowego uczniowie szlifują znajomość języka angielskiego, uczą się języka hiszpańskiego, nawiązują nowe znajomości przełamując bariery w kontaktach międzyludzkich, uczą się samodzielności i poznają kulturę Hiszpanii. Grupa w ramach projektu ma zagwarantowane oprócz zakwaterowania, pełnego wyżywienia, biletów na transport komunikacją miejską i kursu języka hiszpańskiego, również bogaty program kulturowy. Już odbyła się wycieczka do Nerji połączona ze spływem kajakowym. Poza tym była Malaga Tour, żeby poznać to niesamowite miasto. Odwiedzono Plac Pabla Picasso i podziwiano główne zabytki tj. katedrę, ruiny twierdzy Alcazaba, teatr rzymski, zatokę z latarnią morską La Farola i oczywiście  plażę Malagueta. Czekają nas jeszcze wycieczki do Cordoby i do Caminito del Rey. W wolnych chwilach toczone są rozgrywki piłki siatkowej na plaży i tenisa stołowego. Było też wyjścia do Muzeum Motoryzacji i Mody oraz na tapas. Młodzież nie tylko zwiedza, ale także poznaje odmienny, południowy styl życia, ciekawych ludzi, hiszpańskie potrawy i napoje.

Wszystko finansowane jest ze środków unijnych, ale też przy wsparciu starostwa powiatowego, które pożyczyło szkole 20% kwoty budżetu projektu. Kwota ta wróci do starostwa po rozliczeniu projektu.

 

 

Tarasiuk Małgorzata