Narodowe czytanie – edycja XI

W tym roku po raz kolejny Zespół Szkół w Chocianowie został zaproszony przez Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów Tomasza Kulczyńskiego oraz Bibliotekę Publiczną w Chocianowie do udziału w akcji wspólnego czytania – Narodowe Czytanie. To inicjatywa, która jest doskonałą okazją, aby docenić wartość słowa pisanego oraz przypomnieć najwybitniejsze dzieła polskiej literatury i jej twórców. Była to już Xi edycja akcji, zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę i  Małżonkę Panią Agatę Kornhauser-Dudę, do której przyłączyć się mogły zarówno osoby prywatne jak i  instytucje publiczne w kraju i za granicą. Pierwsze tego typu wydarzenie miało miejsce w 2012 – wówczas czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W roku 2022 znów wybór padł na utwory poetyckie naszego wspaniałego Wieszcza.

W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą były “Ballady i romanse” – tomik poezji wydany w Wilnie 1822r., który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej.  – Dla Polski i Polaków romantyzm i ta epoka ma charakter szczególny. Romantyzm to przede wszystkim wolność, to niezgoda na tyranię – mówił Prezydent Andrzej Duda ,inaugurując wydarzenie w Warszawie. Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wraz z dyrektorem Panem Piotrem Machoniem oraz nauczycielami i panią bibliotekarz  wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które odbyło się 9 września  w Chocianowskim Parku Piastowskim. Uczniowie wysłuchali najpierw listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji, a następnie fragmentów poezji czytanych m.in. przez nauczycielkę Zespołu Szkół panią Katarzynę Chudzińską oraz ucznia klasy 2TA  Gracjana Łabiaka. W całości wydarzenia wzięły udział klasy 2 TA oraz 3 TTG wraz z opiekunami bibliotekarz p.Mariolą Krac oraz p.Joanną Urban-Łabiak.