Nauka poprzez spotkanie – praca w miejscu pamięci

Uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie  – uczestnikami projektu Volkswagena „ Nauka poprzez spotkanie – praca w miejscu pamięci” w Oświęcimiu

     Uczniowie naszej szkoły wrócili z pierwszej części siedemnastej już edycji projektu polsko – niemieckiego „ Nauka poprzez spotkanie – praca w miejscu pamięci”, który jak co roku odbył się w Oświęcimiu. Młodzież z Niemiec i Polski poznawała historię Holocaustu, w miejscu, w którym się ona wydarzyła.

Praktykanci VW z Niemiec, pracownicy VWMP z Polkowic i nasi uczniowie wykonywali prace wolontariackie na rzecz muzeum Auschwitz – Birkenau, które stanowią stały punkt programu.  Poza tym uczestnicy projektu zwiedzili region: Kraków, Bielsko – Białą, Beskid Żywiecki. Grupa spotkała się z managerami, z którymi złożyła przed ścianą śmierci przy bloku 11 w Auschwitz wieniec i znicze. Przez dwa tygodnie pobytu młodzież zintegrowała się i zaprzyjaźniła. Wszyscy uczestnicy cieszą się już na spotkanie w Niemczech, które odbędzie się w listopadzie w ramach drugiej części projektu.

Uczniowie  Zespołu Szkół w Chocianowie podkreślili ogromne znaczenie przedsięwzięcia, które określili jako interesujące i bardzo potrzebne, gdyż należy chronić historię przed zapomnieniem lub sfałszowaniem. Wszyscy wyrazili zadowolenie z udziału w projekcie i dumę z wykonanej pracy na rzecz byłego obozu Auschwitz – Birkenau.

Dziękujemy koncernowi Volkswagen Wolfsburg i Volkswagen Motor Polska w Polkowicach za zasponsorowanie pobytu. Ogromne podziękowania dla pani Ines Doberanzke-Milnikel oraz pana Christopha Heubner za opiekę, emocjonujące oprowadzania po obozie, za chwile wzruszeń i radości oraz za bogaty program a koleżankom i kolegom z Niemiec za wspólnie spędzony czas w pracy i wspólne wieczory. Dziękujemy za zaproszenie do projektu.

Do zobaczenia wkrótce w Niemczech!
uczestnicy  – uczniowie klasy IVTA
wraz z opiekunem Renatą Łukaszewską