Pierwsza pomoc w ZS Chocianów

W dniu 16 października gościliśmy w szkole strażaków z OSP Rokitki, którzy przeprowadzili   szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy dla  naszych uczniów. Zajęcia prowadzone w czterech grupach obejmowały prawidłowe prowadzenie akcji resuscytacyjnej u dorosłych, dzieci i niemowląt. Omówione zostały  sposoby postępowania przy zadławieniach czy też stosowanie pozycji bezpiecznej. Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe, dowiedzieli się, jak zakwalifikować dane zdarzenie do odpowiedniej służby ratunkowej, w  jaki sposób zabezpieczyć miejsce wypadku i prawidłowo wezwać właściwe jednostki.

Uczniowie mieli okazję przećwiczyć na fantomach udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy  oraz dowiedzieli się jak w praktyczny i prosty sposób pomóc przy zadławieniach.

Zajęcia prowadzone były w bardzo atrakcyjnej formie za pomocą krótkiej pogadanki oraz ćwiczeń praktycznych z użyciem sprzętu znajdującego się na wyposażeniu Straży Pożarnej ( m.in. torba R1, fantomy, AED)

Wiedza teoretyczna i praktyczna przekazana naszym uczniom z pewnością przyda się w życiu codziennym. Serdecznie dziękujemy OSP w Rokitkach za poświęcony czas, interesujące spotkanie oraz niezapomniane przeżycia. Wiedza zdobyta przez uczniów jest bezcenna i może się okazać w sytuacji zagrożenia zbawienna dla każdego potrzebującego.

Małgorzata Światłoń-Szydełko