W dniu 30.08.2021r. w Zespole Szkół w Chocianowie odbyło się uroczyste podsumowanie dużego projektu złożonego w 2019 roku w programie ERASMUS+, ale finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), obejmującego trzy 18-osobowe grupy wyjazdowe uczniów na miesięczne staże zawodowe w Hiszpanii.

Logo

Wśród zaproszonych gości na uroczystość podsumowania przybyli: Starosta Powiatu Polkowickiego Pan Kamil Ciupak, Członek Zarządu Powiatu Polkowickiego pan Franciszek Skibicki, radni Powiatu Polkowickiego pan Henryk Czekajło i pani Marianna Kowalska, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów pan Tomasz Kulczyński i sekretarz pani Patrycja Jugo, rodzice oraz uczniowie i uczennice technikum przebywający na stażu w Hiszpanii. Nie zabrakło oczywiście Dyrekcji szkoły oraz nauczycieli Zespołu Szkół w Chocianowie. Wszyscy mieli okazję zapoznać się z ideą i korzyściami jakie zostały uzyskane w wyniku realizacji projektu wyjazdów na staże zagraniczne.

Pani Małgorzata Tarasiuk jako koordynator projektu o nazwie Praktyki zagraniczne szansą na dobrą pracę” opracowała broszurki ze stażu, które otrzymali zaproszeni goście i rodzice. Natomiast w czasie podsumowania przedstawiła szczegółowy raport z przebiegu realizacji projektu. Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią udało się pomyślnie zrealizować wszystkie staże uczniów i uczennic Zespołu Szkół w Chocianowie.

Pierwsza grupa 10 uczniów technikum mechatronicznego i 8 uczennic technikum obsługi turystycznej w lutym 2020 roku odbyła staż w Maladze, druga składająca się z 10 uczniów technikum mechatronicznego i 8 uczennic technikum logistycznego, realizowała swój miesięczny staż zawodowy w Sewilli w październiku 2020. Natomiast trzecia w związku z pandemią koronawirusa swój staż zrealizowała dopiero w czerwcu 2021 roku w Maladze, a składała się z 10 uczniów technikum mechatronicznego i 8 uczennic technikum obsługi turystycznej/organizacji turystyki. Ciekawe miejsca pracy dostosowane do profilu kształcenia i potrzeb rynku pracy  gwarantował partner zagraniczny euroMind, a uczniów wspierało i wspomagało na miejscu dwóch opiekunów, nauczycieli Zespołu Szkół w Chocianowie.

Mechatronicy będąc w Maladze zdobywali doświadczenie zawodowe w zakładach jako operatorzy maszyn CNC, a były to firmy zajmujące się obróbką metalu w oparciu o obrabiarki sterowane numerycznie, renowacją napędów pojazdów, skrzyni biegów, recyklingiem i projektowaniem podzespołów w Solidworks. Jeden uczeń pracował jako mechanik samochodowy. Natomiast w Sewilli mechatronicy głównie realizowali kurs Solid Edge, który jest obecnie wiodącym systemem CAD 3D, pozwalającym na modelowanie i konstruowanie podzespołów dla przemysłu. Dwóch mechatroników pracowało w nowoczesnej firmie INGEMARK Servicios, która jest producentem urządzeń hydraulicznych i pneumatycznych, głownie pomp i zespołów prądotwórczych. Uczniowie montowali i okablowywali szafy elektryczne. Uczennice z obsługi turystycznej w ramach stażu zdobywały doświadczenie jako kelnerzy w obiektach hotelarskich oraz w restauracjach i kawiarniach w Maladze między innymi Hilton Garden Inn Malaga, Soho Bahia Malaga, Café Central Malagueta, Café Central Plaza de la Constitución. Natomiast w przypadku uczennic z logistyka była to praca w sklepach Sprinter Los Arcos i Carrefour Express jako obsługa magazynu, przy monitorowaniu poziomu i stanu zapasów oraz skanowaniu i rozkładaniu towaru.

Oprócz doświadczenia zawodowego młodzież szlifowała znajomość języka angielskiego, nauczyła się także języka hiszpańskiego, ponieważ na miejscu odbyła intensywny kurs tego języka. Uczniowie nawiązali nowe znajomości przełamując bariery w kontaktach międzyludzkich, nauczyli się samodzielności i poznawali kulturę Hiszpanii. Grupy w ramach projektu miały zagwarantowane oprócz zakwaterowania, pełnego wyżywienia, biletów na transport komunikacją miejską i kursu języka hiszpańskiego, również bogaty program kulturowy. W czasie pobytu grup w Maladze odbyły się wycieczki: jedna z ekstremalnymi wrażeniami do wąwozu Caminito del Rey szlakiem wśród stromych ścian wapiennych, druga do Sewilli typowo turystyczna, kolejne do ośrodków turystycznych Benalmedeny, Mijas i zamku Colomares, do malowniczo położonego na skraju szerokiego kanionu miasteczka Ronda, do Nerji połączona ze spływem kajakowym. Oczywiście była też Malaga Tour, żeby poznać to niesamowite miasto. W wolnych chwilach toczone były rozgrywki piłki siatkowej na plaży. Były też wyjścia do Muzeum Motoryzacji i Mody, do Muzeum Malaga oraz do Muzeum Pablo Picasso. Grupa była również na meczu Malaga CF – CD Numancia na stadionie La Rosaleda w Maladze oraz na wzgórze Gibralfaro, gdzie znajdują się ruiny zamku i fortyfikacje Alcazaba.

Podobnie grupa będąca w Sewilli miała zorganizowane wycieczki: pierwszą do Kadyksu, gdzie podziwiano Plac Katedralny między katedrami Vieja i de Santa Cruz Nueva, Stare Miasto, Plac Kwiatów i najstarszy rynek w Hiszpanii Mercado Central, Park Genovés oraz plażę de La Caleta. Śmiałkowie kąpali się w oceanie Atlantyckim. Druga wycieczka była do Malagi miasta Pabla Picasso, gdzie podziwiano główne zabytki tj. katedrę, ruiny twierdzy Alcazaba, teatr rzymski, zatokę z latarnią morską La Farola i oczywiście  plażę Malagueta, gdzie rozegrano mecz piłki siatkowej. Chętni kąpali się w Morzu Śródziemnym. Oczywiście była też Sevilla Tour, w trakcie której można było poznać to niesamowite miasto. Młodzież podziwiała Plac Hiszpański, Złotą Wieżę, nabrzeże rzeki Gwadalkiwir, największą na świecie gotycką katedrę, wieżę Giralda i Metropol Parasol. Była też wycieczka do Pałacu Alcazaba i spacer po jego ogrodach. Natomiast dla logistyków zorganizowana była wycieczka zawodoznawcza do portu w Sewilli. W wolnych chwilach toczone były rozgrywki koszykówki na pobliskim boisku.

Po zrelacjonowaniu przez panią Małgorzatę Tarasiuk przebiegu pobytu pierwszej grupy na stażu wszyscy mieli przyjemność obejrzeć prezentację na temat pobytu w Maladze w lutym 2020. Podobnie zostały przedstawione dwie pozostałe grupy w oparciu o ustną relację i prezentację zdjęć dokumentujących pobyt w październiku 2020 w Sewilli i w czerwcu 2021 w Maladze. Oczywiście był też czas dla uczestników stażu, którzy mieli okazję opowiedzieć o swoich doświadczeniach i pochwalić się zdobytymi umiejętnościami w dziedzinie obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie, napraw i serwisowania samochodów, obróbki metalu oraz obsługi prestiżowych hoteli, restauracji i kawiarni. Uczestnicy i uczestniczki stażu opowiadali również o zrealizowanym programie kulturowym, o zwiedzaniu, odbytych wycieczkach i spędzaniu wolnego czasu. Na koniec uczestnicy ostatniej grupy otrzymali Certyfikaty z wyszczególnionymi umiejętnościami potwierdzone przez partnerów projektu, Certyfikaty z Kursu Językowego oraz przygotowane i potwierdzone przez Krajowe Centrum Europass międzynarodowe dokumenty Europass Mobilność. Wszystkie dokumenty były dwujęzyczne. Uczestnicy wcześniejszych grup są już absolwentami szkoły i swoje dokumenty odebrali w kwietniu. Wszystkie grupy zasługują na uznanie, ponieważ były niezwykle ambitne co sprawiło, że wszyscy uczestnicy uzyskali najwyższe celujące oceny zarówno z kursu języka hiszpańskiego jak i z odbytej praktyki.

Uroczystość podsumowania stażu została udokumentowana w formie zdjęć.