W dniu 15.01.2019r. w Zespole Szkół w Chocianowie odbyło się uroczyste podsumowanie miesięcznego stażu młodzieży w Sewilli. Kolejny, bo już jedenasty projekt staży zrealizowany w ramach programu ERASMUS+, finansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), a obejmował grupę 15 uczniów/uczennic technikum obsługi turystycznej oraz  15 uczniów technikum mechatronicznego.

fundusze---banner

Wśród zaproszonych gości na uroczystość podsumowania przybyli: Starosta Powiatu Polkowickiego Pan Kamil Ciupak, Członek Zarządu Powiatu Polkowickiego pan Franciszek Skibicki, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Chocianowie pani Dorota Kyc oraz duża grupa rodziców uczniów technikum, którzy przebywali na stażu w Hiszpanii. Nie zabrakło oczywiście Dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie. Wszyscy mieli okazję zapoznać się z ideą i korzyściami jakie zostały uzyskane w wyniku realizacji projektu wyjazdu na staż zagraniczny.

Pani Małgorzata Tarasiuk jako koordynator projektu o nazwie „Staże zagraniczne gwarancją rozwoju zawodowego i osobistego” opracowała broszurkę ze stażu, którą otrzymali zaproszeni goście i przedstawiła w czasie podsumowania szczegółowy raport z przebiegu realizacji projektu. Następnie wszyscy mieli przyjemność obejrzeć prezentację na temat przebiegu stażu w Sewilli oraz filmik będący retrospekcją najciekawszych punktów realizowanego programu praktyk. Oczywiście był też czas dla uczestników stażu, którzy mieli okazję opowiedzieć o swoich doświadczeniach i pochwalić się zdobytymi umiejętnościami w dziedzinie obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie, napraw i serwisowania samochodów, obróbki metalu oraz obsługi prestiżowych hoteli w tym pracy na recepcji i w restauracji. Uczestnicy i uczestniczki stażu opowiadali również o zrealizowanym programie kulturowym, o zwiedzaniu, odbytych wycieczkach i spędzaniu wolnego czasu. Nie obyło się bez podziękowań dla opiekunów grup. Na koniec jeszcze wszyscy uczniowie otrzymali Certyfikaty z wyszczególnionymi umiejętnościami potwierdzone przez partnerów projektu, Certyfikaty z Kursu Językowego oraz przygotowane i potwierdzone przez Krajowe Centrum Europass międzynarodowe dokumenty Europass Mobilność. Wszystkie dokumenty były dwujęzyczne.

Również tego dnia podsumowano pobyt uczniów na międzynarodowej wymianie kulturowo-językowej „Fairies still exist, a storytelling time machine” w Luksemburgu w ramach projektu Erasmus+. Po krótkiej prezentacji uczestnicy wymiany wraz z opiekunem panią Agnieszką Muc podzielili się swoimi wrażeniami z udziału w tym projekcie. Uroczystość podsumowania stażu została udokumentowana w formie zdjęć. Po uroczystości wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez wdzięcznych rodziców.