Posadziliśmy “Dąb Pamięci”

W ramach realizacji ogólnopolskiej akcji poświęconej upamiętnieniu ofiar Zbrodni Katyńskiej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza z Warszawy nasza szkoła z inicjatywy i we współpracy ze Stowarzyszeniem Zrównoważony Chocianów zorganizowała uroczystość posadzenia Dębu Pamięci w hołdzie zamordowanemu w Twerze Starszemu Posterunkowemu Janowi Szarkowi.

Koordynacją przygotowań zajęła się nauczycielka historii p. Krystyna Zborowska, nawiązując współpracę z  różnorodnymi instytucjami samorządowymi i społecznymi. Tę wyjątkową uroczystość, która odbyła się w rocznicę agresji radzieckiej na Polskę w dniu 17.IX. 2010r. poprzedziła okolicznościowa Msza Św. w intencji pomordowanych przez NKWD polskich oficerów i bohatera wydarzeń  uświetniona pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru parafialnego pod kierunkiem p. Lidii Mazur oraz obecnością pocztów sztandarowych Komendy Powiatowej Policji z Polkowic oraz Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy z Polkowic. Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Starosta Powiatu Polkowickiego Marek Tramś, Instytut Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu i Stowarzyszenie Parafiada.

Dąb Pamięci poświęcony st. posterunkowemu Janowi Szarkowi został posadzony   z udziałem przedstawicieli władz powiatowych, gminnych, kościelnych, dyrekcji i delegacji szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych, wojskowych kombatantów i Sybiraków, mieszkańców miasta, nauczycieli i młodzieży naszej szkoły,  a przede wszystkim najbliższych krewnych zamordowanego , siostrzenicy Marii Wolskiej i jej rodziny wraz z najmłodszego krewnym – uczniem klasy I Technikum Mechatronicznego naszej szkoły Pawłem Wolskim.   Uroczystość uświetniły dwie poruszające prelekcje historyczne wygłoszone przez: prof. emeryt. Politechniki Wrocławskiej, Adama Zaleskiego oraz Prezesa Związku Sybiraków, Pana Witolda Machonia. Oprawę  artystyczną w formie montażu medialno- poetycko-muzycznego przygotowała nauczycielka języka polskiego Małgorzata Wojtkowiak oraz Dyrektor Szkoły Andrzej Wojtkowiak.  Po kulminacji posadzenia dębu na dziedzińcu szkoły nastąpiło  otwarcie przez przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej  dr okolicznościowej wystawy edukacyjnej pochodzącej ze zbiorów IPN pt.:,, Zbrodnia katyńska”. Uroczystościom towarzyszyli przedstawiciele lokalnych i regionalnych mediów jak: TVL -Lubin, Gazety Polkowickiej, Jedności Powiatowej.

Jan Szarek świadectwo szkolne IV.pdf (2MB)