Powiat polkowicki dba o tradycje

Już 6. raz powiat polkowicki jest organizatorem święta plonów w Grodowcu w gm. Grębocice. W pierwszą niedzielę września do Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei na zaproszenie Starosty Polkowickiego przybędą rolnicy i mieszkańcy ze wszystkich sześciu gmin powiatu. Powiat dba o staropolskie tradycje i dlatego łączy pokolenia i społeczności przy wspólnym dożynkowym stole.

Na 3 września zaprosiliśmy do Grodowca rolników, rzemieślników, sympatyków wsi z całego powiatu polkowickiego, aby wspólnie podziękować za tegoroczne plony. To nieprzypadkowa lokalizacja. Sanktuarium Maryjne w Grodowcu to od wieków miejsce kultu i pielgrzymowania setek pątników, którzy zmierzali tu z różnymi prośbami – zaznaczył Kamil Ciupak, starosta polkowicki.
Wydarzenie rozpocznie się tradycyjnie mszą świętą dziękczynną za plony z udziałem mieszkańców, samorządowców oraz księży z całego powiatu polkowickiego.
Następnie korowód dożynkowy z tradycyjnymi wieńcami przejdzie do amfiteatru, gdzie starosta oraz wójtowie i burmistrzowie otrzymają z rąk rolników chleby, które następnie, zgodnie z tradycją, podzielą wśród zebranych gości. Nie zabraknie konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec, któremu towarzyszyć będzie obrzęd ośpiewania. Na stoiskach będzie można degustować i zakupić regionalne przysmaki.
Zgłosiła się rekordowa ilość wystawców z okolic naszego powiatu. Będą lokalne sery, chleby, oleje, ręcznie wykonywane zabawki i ozdoby. W tym roku mamy także do zaproponowania bogatą ofertę dla dzieci. Będzie dmuchaniec, byk rodeo, wata cukrowa, warsztaty tkackie oraz konkursy. Na scenie wystąpi lokalny zespół „Magia Folkloru”, a wieczór umili także występ Kabaretu „Kałamasz”, czyli słynna ławeczka z serialu „Ranczo”.
Bez wątpienia warto pielęgnować tradycje i świętować wspólnie powiatowe dożynki. To zwyczaj, który od wielu lat wyróżnia nas wśród  sąsiednich powiatów,  to okazja do wyrażenia naszej powiatowej jedności i przynależności. Zapraszamy całe rodziny do Grodowca 3 września od godziny 13.00.