Profilaktycznie się zbadam!

 Zespół Szkół w Chocianowie   ponownie dołączył do Kampanii „Znamię! Znam je?”

W tym roku szkolnym ponownie włączyliśmy się we współpracy z Akademią Czerniaka, sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów oraz ze Starostwem Powiatowym w Polkowicach  w realizację  kampanii edukacyjnej  „Znamię! Znam je?”, której celem jest

  • upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków oraz
  • budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży.

Czerniak – nowotwór złośliwy skóry

Czerniak to nowotwór złośliwy występujący u 5% białej populacji dotkniętej chorobami nowotworowymi skóry. Z roku na rok zwiększa się liczba chorych, co może być związane z lepszą wykrywalnością raka. Czerniak należy do złośliwych nowotworów skóry

Czerniaki są najłatwiejszymi do zdiagnozowania nowotworami, ponieważ rozwijają się na powierzchni skóry. Codziennie widzimy się w lustrze, dlatego warto przy okazji troskliwie obejrzeć wszelkie podejrzane zmiany na swoim ciele.

Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które budzą Twój niepokój powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte !

Co musisz wiedzieć o czerniaku skóry? (206 pobrań )

Kto powinien poddać się badaniom znamion skórnych?

Badaniom powinny poddać się osoby, u których :

  • w rodzinie występowało zachorowanie na czerniaka,
  • występuje jasna karnacja skóry,
  • posiadają liczne znamiona na skórze.

Badanie przeprowadzane u specjalisty jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz ogląda skórę za pomocą dermoskopu, który wychwytuje wszelkie atypowe zmiany.

Pamiętaj o samobadaniu skóry!

Więcej:

Beata Rolska
pedagog