Program stypendialny Polskiej Żeglugi Morskiej

Polska Żegluga Morska to największy polski armator oraz jeden z większych w Europie. Przedsiębiorstwo zarządza 62 statkami, w tym masowcami i promami. Podstawowym sektorem działalności PŻM jest przewóz ładunków masowych takich jak węgiel, zboża etc. w żegludze międzynarodowej oraz przewozy promowe. Statki najczęściej zawijają do portów europejskich, Afryki północnej, Emiratów Arabskich, Ameryki Północnej , Środkowej i Południowej oraz portów Morza Czarnego. Armator na statkach zatrudnia około 2000 marynarzy. Wszyscy członkowie załóg posiadają kwalifikacje morskie zgodnie z międzynarodowymi przepisami.

W roku szkolnym 2021/2022 Zespół Szkół rozpoczął współpracę z Polską Żeglugą Morską P.P., w ramach której pełnoletni uczniowie kształcący się na kierunku technik organizacji turystyki, którzy odbyli dwutygodniowe praktyki na promach Polskiej Żeglugi Morskiej, mają możliwość wzięcia udziału w programie stypendialnym.

zeglugaW ramach umowy stypendialnej uczeń otrzymuje przez okres pobierania nauki, z wyłączeniem okresu wakacyjnego, 200 dolarów amerykańskich miesięcznie, zostają mu pokryte koszty związane z przygotowaniem do pracy na statkach żeglugi międzynarodowej, a także podpisuje kontrakt, na prace na statkach w żegludze międzynarodowej na okres dwóch lat (z opcją przedłużenia), na stanowisku steward z wynagrodzeniem miesięcznym 2300 dolarów amerykańskich.

Pierwsi uczniowie, Oliwia i Sebastian z klasy 3TTG podpisali umowę, zapewniając sobie stypendium i pracę po ukończeniu szkoły.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!