Projekt „ Praca w miejscu pamięci” – Oświęcim 2017

Uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie: Wioleta Mazij, Angelika Pękalska,  Jakub Różycki, Paweł Oskroba i Mateusz Pawlak wraz z pracownikami VWMP  w Polkowicach brali udział  w  projekcie „ Praca w miejscu pamięci”, który już 16 raz odbył  się w Oświęcimiu.

Uczniowie spotkali się z grupą praktykantów z zakładów VW z Niemiec, wspólnie z którymi pracowali na terenie muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczestnicy pomagali pracownikom  miejsca pamięci przy różnych pracach na terenie byłego obozu oraz zapoznawali się z historią  Holokaustu , machiną i systemem nazistowskiej fabryki śmierci.   Młodzież miała okazję spotkać się z managerami z VW z Niemiec i opowiedzieć o swoich  wrażeniach i emocjach jak również składać wieńce, znicze i kwiaty pod ścianą śmierci przy bloku 11. Ogromne wrażenie wywarło na młodzieży spotkanie z panem Müllerem – szefem  koncernu VW na cały świat- , który odwiedził  młodych ludzi w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz w miejscach wykonywanej przez nich pracy.  Był on pod wrażeniem zaangażowania młodzieży w powierzoną im pracę jak również chęci poznawania tej okrutnej historii.

W listopadzie nastąpi druga część projektu na terenie Niemiec, na którą wszyscy uczestnicy projektu  już czekają i się cieszą.

Dziękujemy firmie VW oraz wszystkim osobom, które umożliwiły uczniom Zespołu  Szkół w Chocianowie wzięcie udziału w tym projekcie.