Przygotowanie szkoły do selektywnej zbiórki odpadów, marzec 2015

Zajęcia odbyły się 16 marca 2015 roku w Zespole Szkół w Chocianowie. Wzięło w nich udział około 130 uczniów z pięciu klas naszej szkoły. Warsztat był jednocześnie finałem szkolnej akcji zbierania surowców wtórnych, która trwała od początku 2015 roku. Finał składał się z dwóch części, pierwsza to liczenie zebranych przez młodzież surowców wtórnych, natomiast druga część miała charakter konkursu wiedzy.

“Przygotowanie szkoły do selektywnej zbiórki odpadów” Warsztat realizowany w ramach Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej pn. “Ja i moje środowisko”. Program finansowany przez Powiat Polkowicki.

W tej edycji akcji (podobnie jak w poprzednich) zbiórce podlegały następujące surowce: makulatura, aluminium, zużyte baterie, zużyte akumulatory, zakrętki plastikowe, zużyte tonery i kartridże, niesprawne urządzenia elektryczne i elektroniczne, zakrętki i puszki metalowe, niesprawne telefony komórkowe, płyt CD oraz kasety magnetyczne.

Wyniki końcowe finału

 • I miejsce – klasa 2 TL,
 • II miejsce – klasa 1 TTL,
 • III miejsce – klasa 1 TB,
 • IV miejsce – klasa 1 TT,
 • V miejsce – klasa 2 TT.
Klasa Punkty za konkurs wiedzy Punkty za surowce wtórne Punkty łącznie Miejsce w konkursie
2 TL 0 1774 1774 I
1 TTL 15 1481,6 1496,6 II
1 TB 30 671,8 701,8 III
1 TT 15 578 593 IV
4 TA 20 269,8 289,8 V

O akcji

Podczas akcji zebrano ponad pięć i pół tony makulatury oraz prawie dziesięć ton elektroodpadów, ponad 50 kg aluminium, prawie 800 kg baterii, 41 akumulatorów, ponad 300 kg plastikowych zakrętek, 2428 szt. kartridży i tonerów, 50 kg metalowych zakrętek i puszek, 212 szt. telefonów komórkowych oraz ponad 80 kg płyt CD i kaset magnetycznych.

Wszystkie zebrane surowce trafią do specjalistycznych firm i punktów odbioru surowców wtórnych:

 • Makulatura, elektrośmieci oraz akumulatory odebrane zostały przez firmę AG-EKO z Lubina w ramach otwartej akcji “Zbieraj odpady”.
 • Aluminium i zakrętki metalowe odebrał punkt skupu złomu w Chocianowie.
 • Baterie odbierze Organizacja Odzysku REBA S.A. w Warszawie w ramach ogólnopolskiego programu zbiórki zużytych baterii.
 • Plastikowe zakrętki trafią na cele charytatywne m.in. do Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci w ramach otwartej zbiórki zakrętek.
 • Tonery i kartridże przekazywane są do recyklingu w ramach ogólnopolskiej akcji “Komputery za tonery” prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe “TECHNIKA” Sp. z o. o. w Gliwicach.
 • Telefony komórkowe zbierane są w ramach ogólnopolskiej akcji “Coolschool – sprzęt sportowy lub komputerowy za telefony komórkowe” akcję prowadzi firma Greenfone Sp. z o. o. w Warszawie.
 • Płyty CD oraz kasety magnetyczne przekazane zostaną spółce  SlamPoland Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim, która jest organizatorem ogólnopolskiej akcji pn. “Stań po zielonej stronie mocy”.

Dzięki akcji, szkoła pozyska dodatkowe środki finansowe w wysokości około 1000 zł. dofinansowania, na realizację Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej w 2015 roku.

Podsumowania warsztatów oraz wręczenia pamiątkowych dyplomów, które odbyło się w hali sportowej, dokonał pan Andrzej Wojtkowiak dyrektor szkoły.

Nagrody w konkursie

 • dla zwycięskiej klasy bezpłatny udział w dwudniowych wyjazdowych warsztatach ekologicznych na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego,
 • za miejsce drugie oraz trzecie klasy wezmą udział w bezpłatnych dwudniowych warsztatach ekologicznych (warsztaty w formie rajdu pieszemu lub rowerowego) na terenie powiatu polkowickiego,
 • zdobywcy czwartego i piątego miejsca wezmą udział w jednodniowy warsztatach ekologiczny (w formie rajdu pieszego) na terenie chocianowskich lasów.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Agnieszka Hruszowiec, Ewelina Kulesza, Piotr Machoń.