Przygotowanie szkoły do selektywnej zbiórki odpadów, wrzesień 2012

W dniu 19 września 2012 roku w Zespole Szkół w Chocianowie odbył się warsztat edukacji ekologicznej pn. “Przygotowanie szkoły do selektywnej zbiórki odpadów”. W warsztacie wzięło udział około 300 uczniów z dziesięciu klas Zespołu Szkół. Warsztat był jednocześnie finałem szkolnej akcji zbierania surowców wtórnych, która trwała od początku września 2012.

Finał składał się z dwóch części, pierwsza to liczenie zebranych przez klasy surowców wtórnych natomiast druga część miała charakter konkursu wiedzy.

Sprawozdanie z przeprowadzenia warsztatów Edukacji ekologicznej “Przygotowanie szkoły do selektywnej zbiórki odpadów” realizowanego w ramach Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej pn. “Ja i moje środowisko” w II półroczu 2012r. Program finansowany przez Powiat Polkowicki.

W tej edycji akcji (podobnie jak w poprzednich) zbiórce podlegały następujące surowce: makulatura, aluminium, zużyte baterie, zużyte akumulatory, zakrętki plastikowe, zużyte tonery i kartridże, niesprawne urządzenia elektryczne i elektroniczne, zakrętki i puszki metalowe, niesprawne telefony komórkowe.

Wyniki końcowe finału szkolnej akcji

 • I miejsce – klasa 3 TTH,
 • II miejsce – klasa 4 TH,
 • III miejsce – klasa 4 TB,
 • IV miejsce – klasa 3 TL,
 • V miejsce – klasa 2 TT,
 • VI miejsce – klasa 1 TA,
 • VII miejsce – klasa 2 TA,
 • VIII miejsce – klasa 1 TT,
 • IX miejsce – klasa 2 TL,
 • X miejsce – klasa 1 TTL.

O akcji

Podczas tegorocznej akcji uczniowie wykazali niebywałe zaangażowanie, dzięki czemu zebrano rekordową ilość surowców wtórnych. Łącznie blisko sześć ton makulatury, blisko 35 kilogramów aluminium, ponad 145 kilogramów zużytych baterii, 10 zużytych akumulatorów, ponad 220 kilogramów plastikowych zakrętek, blisko 400 zużytych kartridży i tonerów,  ponad 4 tony zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, blisko 150 kilogramów metalowych zakrętek i puszek oraz 141 niesprawnych telefonów komórkowych.

Wszystkie zebrane surowce trafiły do firm i punktów odbioru surowców wtórnych:

 • makulatura odebrana została przez firmę AG-EKO z Lubina,
 • aluminium, zakrętki metalowe oraz akumulatory odebrał punkt skupu złomu w Chocianowie,
 • baterie odbiera Organizacja Odzysku REBA S.A. w Warszawie w ramach ogólnopolskiego programu zbiórki zużytych baterii,
 • plastikowe zakrętki trafią do Fundacji z Wrocławia, która pomaga dzieciom z porażeniem mózgowym,
 • sprzęt elektryczny i elektroniczny odebrała firma KGHM-ECOREN z Lubina,
 • tonery i kartridże przekazywane są do recyklingu w ramach ogólnopolskiej akcji “Komputery za tonery” prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe “TECHNIKA” Sp. z o. o. w Gliwicach,
 • telefony komórkowe zbierane są w ramach ogólnopolskiej akcji “Coolschool – sprzęt sportowy lub komputerowy za telefony komórkowe” akcję prowadzi firma Greenfone Sp. z o. o. w Warszawie.

Podsumowania warsztatów oraz uroczystego wręczenia nagród, które odbyło się w hali sportowej Zespołu Szkół, dokonała pani Joanna Knutelska Wicedyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie.

Nagrodami w konkursie były: dla zwycięskiej klasy bezpłatny udział w dwudniowych wyjazdowych warsztatach ekologicznych, za miejsce drugie udział w jednodniowych warsztatach ekologicznych na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej w Polkowicach, zdobywcy trzeciego miejsca wezmą udział w jednodniowych warsztatach ekologicznych w formie rajdu rowerowego, klasy które zajęły miejsca czwarte i piąte wezmą udział w jednodniowych warsztatach ekologicznych w formie rajdów pieszych lub rowerowych.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Agnieszka Hruszowiec, Ewelina Kulesza, Piotr Machoń.