Przyroda Karkonoszy, październik 2014

W dniach od 29 września do 1 października 2014 roku odbyły się warsztaty edukacji ekologicznej pt. “Środowisko przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego”, realizowane w ramach Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej “Ja i moje środowisko” 2014. Program finansowany przez Powiat Polkowicki.

W warsztatach udział wzięło 26 uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie, z klasy 2 TL. Warsztaty przeprowadzone zostały na terenach Karkonoskiego Parku Narodowego, Szklarskiej Poręby oraz Gór Izerskich. Celem warsztatu było nabycie umiejętności poruszania się po terenach objętych ochroną, prowadzenie obserwacji przyrody, zapoznanie uczniów z florą, fauną oraz geologią a także walorami turystycznymi tego regionu.

Pierwszego dnia warsztatów odbył się rajd pieszy nad Wodospad Szklarki. Ten ponad trzynastometrowy, drugi co do wielkości, wodospad Karkonoszy, umiejscowiony jest w enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego. Na zakończenie tego samego dnia, odbyły się jeszcze zajęcia teoretyczne podczas których poruszono następujące zagadnienia:

  • ogólne informacje dotyczące Karkonoskiego Parku Narodowego,
  • fauna i flora Karkonoszy,
  • geologia Karkonoszy,
  • wpływ działalności człowieka na ekosystem regionu.

Drugi dzień to rajd pieszy na Wysoki Kamień. Jest to szczyt w Górach Izerskich o wysokości 1058 m n.p.m. Jedno z piękniejszych miejsc w Sudetach. Na szczycie roztacza się widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską. Młodzież podczas rajdu miała możliwość zapoznania się z ciekawymi formami skalnymi licznie zgromadzonymi na trasie, takimi jak: Zbójeckie Skały, Czerwone i Czarne Skały, Dzwonnica czy Kozie Skały.  Niewątpliwą atrakcje stanowiły również sztolnie dawnej kopalni pirytu z XVII wieku. Po powrocie do ośrodka, wieczorem, przeprowadzone zostały zajęcia dotyczące następującej tematyki:

– Umiejętność korzystania z map i przewodników turystycznych w celu samodzielnego planowania wypraw i rajdów pieszych.

W dniu powrotu uczniowie zwiedzili Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej znajdujące się w Szklarskiej Porębie. Zapoznali się także z atrakcjami turystycznymi Jeleniej Góry.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Wojciech Wróbel, Joanna Knutelska.