Przyroda Rudawskiego Parku Krajobrazowego, październik 2013

Warsztaty odbyły się w dniach 16 – 18 października 2013 roku. Wzięło w nich udział dziewiętnaścioro uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie, z klasy 4 TTH. Warsztaty przeprowadzono na terenach Rudawskiego Parku Krajobrazowego (RPK).

“Przyroda Rudawskiego Parku Krajobrazowego” Warsztaty realizowane w ramach Szkolnego Programy Edukacji Ekologicznej “Ja i moje środowisko” w II półroczu 2013. Program finansowany przez Powiat Polkowicki.

Pierwszego dnia warsztatów grupa przejechała do miejscowości Karpniki leżącej w bezpośredniej bliskości RPK. Stąd rozpoczął się rajd pieszy prowadzący ścieżką edukacyjną “EKOedukacja na szlaku – Rudawski Park Krajobrazowy”. Po drodze młodzież zobaczyła m.in. drewniany domek myśliwski z roku 1823 – obecnie schronisko turystyczne “Szwajcarka”, punkt widokowy na Husyckich Skałach oraz wspięła się na najwyższe szczyty Gór Sokolich – Krzyżną Górę (654 m n.p.m.) oraz Sokolik Duży (623 m n.p.m.). Na obydwu szczytach również znajdowały się punkty widokowe z których można było podziwiać przepiękne widoki m.in. na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Izery. Wieczorem przeprowadzono zajęcia teoretyczne, których tematem przewodnim była selektywna zbiórka odpadów na terenie Zespołu Szkół w Chocianowie.

Kolejnego dnia uczestnicy warsztatów odbyli rajd pieszy na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich – Skalnik (945 m n.p.m.). Podróż rozpoczęła się od obejrzenia XIII wiecznego Zamku Karpniki, który następnie w roku 1830 przebudowano na pałac oraz ruin XIII wiecznego kościoła ewangelickiego w Karpnikach. Następnie grupa odbyła ponad sześciogodzinny marsz w trudnych warunkach atmosferycznych, który zrekompensował zapierający dech w piersiach widok z punktu widokowego “Mała Ostra”, położonego na wysokości 935 m n.p.m. Przez krótką chwilę pogoda pozwoliła na obserwację karkonoskich szczytów, Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich, Gór Sokolich, Rudaw Janowickich oraz pobliskich miejscowości. W drodze powrotnej młodzież mogła jeszcze obserwować ogromny kamieniołom dotomitu (Kopalnia Rędziny). Na zakończenie tego dnia tematami wieczornych zajęć teoretycznych były: “Parki Krajobrazowe Dolnego Śląska” oraz “Atrakcje turystyczne Rudaw Janowickich”.

Ostatni dzień warsztatów upłyną pod znakiem zwiedzania. Jako że zajęcia odbywały się w regionie nazwanym “Kraina Pałaców i Ogrodów”, nie można było nie wykorzystać okazji i nie zobaczyć pięknie odnowionych zabytków. Młodzież odwiedziła kolejno: kompleks pałacowy w Łomnicy, do którego należą barokowy Pałac Łomnica (Duży Pałac) z 1720 roku, Dom Wdów (Mały Pałac) z około 1805 roku, park roztaczający się przy pałacach wzdłuż rzeki Bóbr oraz odnowiony folwark przy pałacu. Ostatnim punktem zwiedzania był Pałac Wojanów, który zbudowano w XVII w. jako zamek obronny. Obiekt po wielu przebudowach przybrał ostatecznie, w XIX w., postać pałacu neogotyckiego. Wychodząc z pałacu można pospacerować po ogromnym zabytkowym parku w którym napotkać można kilkusetletnie dęby i lipy.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Piotr Machoń, Wojciech Wróbel.