“Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia” – rusza X edycja

W tym roku już po raz drugi grupa uczniów naszej szkoły weźmie udział w akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Akcja ta organizowana jest już po raz dziesiąty przez Fundację Studio Wschód, TVP Polonia i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Jej głównym celem jest ratowanie polskich cmentarzy niszczejących za wschodnią granicą. Dla uczniów jest to też lekcja patriotyzmu, okazja do poznania historii swoich rodzin jak również historii naszego narodu. W czasie dziewięcioletniej misji na Kresach młodzież ocaliła ponad 100 tysięcy grobów. Wszystkie są udokumentowane i sfotografowane.

Tegoroczna edycja akcji odbędzie się w dniach 8 -18 lipca. W tym czasie uczniowie i studenci  z Dolnego Śląska wyjadą do pracy na 150 cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Wołyniu i Podolu. Wśród nich będzie kilkunastoosobowa grupa z naszej szkoły. Ponownie jedziemy do Kamieńca Podolskiego, będziemy porządkować groby w dwóch miejscowościach – Makowie i Żwańcu. W ubiegłym roku zewidencjonowaliśmy 48 nagrobków. Napisy na niektórych z nich były już częściowo nieczytelne, dlatego tak ważne jest, by dbać o to, co jeszcze pozostało. Wolne chwile podczas pobytu w Kamieńcu Podolskim spędzaliśmy na zwiedzaniu tego pięknego, historycznego miasta. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się we Lwowie, by odwiedzić Cmentarz Łyczakowski, Cmentarz Orląt Lwowskich  i pospacerować po Starym Mieście.

W związku z akcją rozpoczynamy zbiórkę symbolicznych złotówek, które pozwolą Organizatorom sfinansować to olbrzymie przedsięwzięcie. Pierwsza zbiórka na terenie szkoły odbędzie się 20 marca  w czasie zebrania z Rodzicami.

Informacje na temat akcji, listy wpłacających, reportaże telewizyjne można znaleźć na stronach – www.studiowschod.pl i  www.studiowschod.org.pl