Spotkanie pt. „Fabryka Urządzeń Mechanicznych w Chocianowie – historia i teraźniejszość”.

Uczniom klasy 4 TBP oraz przedstawicielom klas 1TTM, 1TM, 2TA, 2TTM i 4TTP, zaproszeni przez dyrektora szkoły, pana Piotra Machonia, goście: pan Franciszek Skibicki, członek Zarządu Powiatu Polkowickiego, pan Adam Steć, dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie w latach 1984-1999, pan Janusz Ślipko, wieloletni kierownik oraz dyrektor CHOFUM Chocianów, przedstawili historię Szkoły i jej powiązania z historią Fabryki Urządzeń Mechanicznych. Profile produkcji Fabryki i jej największe osiągnięcia od roku 1952 do 2021, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia FUM dla rozwoju miasta i najbliższego regionu, a także kształcenia wysokiej klasy specjalistów.

W trakcie spotkania uczestnikom zaprezentowano różnorodne materiały archiwalne dokumentujące historię i produkcję zakładu: certyfikaty (ISO 9001 w roku 1999), dyplomy (Mister Eksportu 1998) i medale (Złoty Medal na Międzynarodowych Targach w Poznaniu w 1997 za tokarkę sterowana num`erycznie CT-32N3), dokumentację techniczną, dyplomowe prace uczniów Technikum Mechanicznego, broszury, foldery, zdjęcia archiwalne z historii Fabryki i Szkoły, a także zdjęcia wykonane na terenie zakładu, już po ogłoszeniu jego upadłości.

Część zdjęć omówił zaproszony na spotkanie ich autor, pan Krzysztof Sztaba, absolwent Zespołu Szkół w Chocianowie a także były pracownik CHOFUM Chocianów, z zamiłowania fotograf.

W końcowej części spotkania kilkoro uczniów, uczestników spotkania, zaprezentowało wybrane fakty z historii swoich rodzin dotyczące powiązań z Fabryką Urządzeń Mechanicznych w Chocianowie. Najobszerniejsze wystąpienie w tym temacie ucznia klasy 2 TA Wiktora Kołodziejskiego nagrodzone zostało brawami.

Prezentowane podczas spotkania unikatowe pamiątki po zakładzie zostały przekazane szkole przez firmę Capileira Sp. z o.o. Były one cennym urozmaiceniem przedstawianych treści.

22 kwietnia 2023 roku minie 45 lat działania Szkoły usytuowanej w budynku przy ulicy Kolonialnej, a na terenie dawnej Fabryki zapewne postępować będą prace związane z likwidacją zakładu, którego historyczne początki sięgają lat 50-tych XIX wieku, miejsca, w którym w latach jego największej świetności pracowało ponad 1500 osób a wyroby przemysłowe eksportowano do 52 krajów świata.

FABRYKA URZĄDZEŃ MECHANICZNYCH W CHOCIANOWIE ZNIKA Z MAPY MIASTA!

– Odkąd w lipcu 2021 r. sąd ogłosił jej upadłość.

Historia naszej szkoły jest nierozerwalnie związana z tym zakładem pracy, dlatego chcieliśmy przypomnieć młodzieży okresy jego świetności. Na jego terenie wciąż jeszcze znajduje się wiele budynków świadczących o historii tego miejsca i zmieniających się realiach gospodarczych i społecznych. Jest tam też niewielki budynek, w którym narodziło się szkolnictwo średnie w naszym mieście. To „alma mater” Zespołu Szkół w Chocianowie.

Rok szkolny 1961/62 jest przełomowy. Władze fabryki otwierają trzyletnią Zasadniczą Szkołę Zawodową przy Fabryce Urządzeń Mechanicznych w Chocianowie. W dwóch klasach naukę podejmuje wówczas 54 uczniów w zawodach tokarz i formierz-odlewnik. Zadaniem szkoły było kształcenie robotników o wysokich kwalifikacjach zawodowych dla wydziałów produkcyjnych zakładu sięgającego XVIII wiecznej tradycji odlewniczej.

W miarę rozwoju szkoły rosła liczba uczniów i oddziałów. W roku szkolnym 1966/67 kształcenie zawodowe prowadzone było już w 8 oddziałach. Podążając za potrzebami rynku pracy wprowadzano nowe zawody, takie jak: ślusarz, modelarz odlewniczy, frezer, operator obrabiarek skrawających, operator maszyn i urządzeń odlewniczych, mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych. Nauka w szkole usytuowanej na terenie Fabryki odbywała się aż do roku 1978, czyli do otwarcia nowoczesnego budynku szkoły przy ulicy Kolonialnej 13, który znamy dziś.