Uczniom klasy 4 TBP oraz przedstawicielom klas 1TTM, 1TM, 2TA, 2TTM i 4TTP, zaproszeni przez dyrektora szkoły, pana Piotra Machonia, goście: pan Franciszek Skibicki, członek Zarządu Powiatu Polkowickiego, pan Adam Steć, dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie w latach 1984-1999, pan Janusz Ślipko, wieloletni kierownik oraz dyrektor CHOFUM Chocianów, przedstawili historię Szkoły i jej powiązania z historią Fabryki Urządzeń Mechanicznych. Profile produkcji Fabryki i jej największe osiągnięcia od roku 1952 do 2021, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia FUM dla rozwoju miasta i najbliższego regionu, a także kształcenia wysokiej klasy specjalistów.
W trakcie spotkania uczestnikom zaprezentowano różnorodne materiały archiwalne dokumentujące historię i produkcję zakładu: certyfikaty (ISO 9001 w roku 1999), dyplomy (Mister Eksportu 1998) i medale (Złoty Medal na Międzynarodowych Targach w Poznaniu w 1997 za tokarkę sterowana num`erycznie CT-32N3), dokumentację techniczną, dyplomowe prace uczniów Technikum Mechanicznego, broszury, foldery, zdjęcia archiwalne z historii Fabryki i Szkoły, a także zdjęcia wykonane na terenie zakładu, już po ogłoszeniu jego upadłości.
Część zdjęć omówił zaproszony na spotkanie ich autor, pan Krzysztof Sztaba, absolwent Zespołu Szkół w Chocianowie a także były pracownik CHOFUM Chocianów, z zamiłowania fotograf.
W końcowej części spotkania kilkoro uczniów, uczestników spotkania, zaprezentowało wybrane fakty z historii swoich rodzin dotyczące powiązań z Fabryką Urządzeń Mechanicznych w Chocianowie. Najobszerniejsze wystąpienie w tym temacie ucznia klasy 2 TA Wiktora Kołodziejskiego nagrodzone zostało brawami.
Prezentowane podczas spotkania unikatowe pamiątki po zakładzie zostały przekazane szkole przez firmę Capileira Sp. z o.o. Były one cennym urozmaiceniem przedstawianych treści.
22 kwietnia 2023 roku minie 45 lat działania Szkoły usytuowanej w budynku przy ulicy Kolonialnej, a na terenie dawnej Fabryki zapewne postępować będą prace związane z likwidacją zakładu, którego historyczne początki sięgają lat 50-tych XIX wieku, miejsca, w którym w latach jego największej świetności pracowało ponad 1500 osób a wyroby przemysłowe eksportowano do 52 krajów świata.
FABRYKA URZĄDZEŃ MECHANICZNYCH W CHOCIANOWIE ZNIKA Z MAPY MIASTA!
– Odkąd w lipcu 2021 r. sąd ogłosił jej upadłość.
Historia naszej szkoły jest nierozerwalnie związana z tym zakładem pracy, dlatego chcieliśmy przypomnieć młodzieży okresy jego świetności. Na jego terenie wciąż jeszcze znajduje się wiele budynków świadczących o historii tego miejsca i zmieniających się realiach gospodarczych i społecznych. Jest tam też niewielki budynek, w którym narodziło się szkolnictwo średnie w naszym mieście. To „alma mater” Zespołu Szkół w Chocianowie.
Rok szkolny 1961/62 jest przełomowy. Władze fabryki otwierają trzyletnią Zasadniczą Szkołę Zawodową przy Fabryce Urządzeń Mechanicznych w Chocianowie. W dwóch klasach naukę podejmuje wówczas 54 uczniów w zawodach tokarz i formierz-odlewnik. Zadaniem szkoły było kształcenie robotników o wysokich kwalifikacjach zawodowych dla wydziałów produkcyjnych zakładu sięgającego XVIII wiecznej tradycji odlewniczej.
W miarę rozwoju szkoły rosła liczba uczniów i oddziałów. W roku szkolnym 1966/67 kształcenie zawodowe prowadzone było już w 8 oddziałach. Podążając za potrzebami rynku pracy wprowadzano nowe zawody, takie jak: ślusarz, modelarz odlewniczy, frezer, operator obrabiarek skrawających, operator maszyn i urządzeń odlewniczych, mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych. Nauka w szkole usytuowanej na terenie Fabryki odbywała się aż do roku 1978, czyli do otwarcia nowoczesnego budynku szkoły przy ulicy Kolonialnej 13, który znamy dziś.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA