Spotkanie z panem Andrzejem Bargielem

21 grudnia uczniowie wszystkich klas mechatronicznych oraz zainteresowani tematyką  sportów zimowych nauczyciele wzięli udział w spotkaniu na platformie MS Teams z panem Andrzejem Bargielem. Spotkanie umożliwiło nam KGHM Polska Miedź S.A. patron kształcenia mechtronicznego w Zespole Szkół w Chocianowie. Młody himalaista, narciarz wysokogórski znany już jest światu z wyjątkowego wyczynu jakim był zjazd na nartach, z drugiej pod względem wysokości góry świata – K2. W sposób fascynujący  i interesujący  opowiedział uczniom o automotywacji i stawianiu sobie celów w drodze do osiągnięcia sukcesu.

Pan Andrzej Bargiel jest przykładem człowieka o niezłomnym harcie ducha i ciała.
Wychował się na wsi, w Łętowni w Małopolsce. Już od najmłodszych lat tryskał zapałem. Pasja do sportu zaczęła się od rowera MTB, który szybko uległ zniszczeniu. Brak funduszy przekreślił rozwijającą się karierę kolarską. Za to pierwsze narty zdobył w wieku 9 lat. Dziś wspomina, że zrobił wtedy największy interes swojego życia. Zamienił z sąsiadem paletki do tenisa na drewniane narty z przykręcaną krawędzią i plastikowym ślizgiem (długość 190 cm) oraz buty w rozmiarze 44. Czas upływał mu na wynajdywaniu nowych tras zjazdowych oraz budowaniu prowizorycznych skoczni. Pierwszym sportem, który uprawiał na poważnie był Skalpinizm. Jest to połączenie wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego
w terenie górskim, o znacznym stopniu nachylenia i dużych niebezpieczeństwach obiektywnych. Przyszły himalaista szybko zaczął stawać na podiach w swojej dziedzinie. Przez to, że pochodził z wielodzietnej rodziny, rodzice nie byli w stanie finansować jego pasji więc, żeby zarobić na sprzęt imał się różnych zajęć: naprawiał rowery, pomagał
w pracach na roli, a nawet wykonywał prace wysokościowe. Zgodnie z powiedzeniem to co zdobył z największym trudem stało się sensem jego życia. Świadomość własnej granicy, a więc tego, kim jest, czym dysponuje doprowadziło go do zdobycia: Manaslu (8156 m n.p.m.), Broad Peaku (8051 m n.p.m.) czy Śnieżnej Pantery – pięciu siedmiotysięczników, najwyższych szczytów byłego Związku Radzieckiego w niespełna 30 dni. Tam, gdzie się tylko dało używał nart. Tak było również na K2 (8611 m n.p.m.). Stąd też został okrzyknięty pierwszym człowiekiem, który zjechał z drugiej co do wysokości góry świata. Narty paradoksalnie  zwiększają bezpieczeństwo podczas akcji –ich użycie pozwoliło na skrócenie oczekiwania w bazie na odpowiednio długie okno pogodowe umożliwiające zdobycie szczytu. Spanie w niskich temperaturach na dłuższą netę nie należy do przyjemności
–opowiadał himalaista. –Trzeba marzyć, pracować i dążyć w działaniu do perfekcji. Jak się do tego odpowiednio podejdzie, to mimo przeciwności wszystko się uda.

Każdy kto już żyje pasją narciarską, a także ten, kto wierzy, że jeśli postawi sobie jakiś cel
w życiu i zrobi wszystko, to na pewno go osiągnie  podczas tego spotkania znalazł coś dla siebie: barwne opowieści o podróżach na najwyższe szczyty świata, niezwykły przykład budowania i rozwijania samego siebie, imponującą motywację do stawiania celów nawet jeśli inni w nas nie wierzą czy wreszcie doznanie nowych znajomości i przyjaźni, poznawanie kultury życia innych ciekawych społeczności oraz zapierające dech w piersiach widoki przepięknej, ale groźnej przyrody największych gór świata. Tak w wielkim uproszczeniu można podsumować dzisiejsze spotkanie w „szkolnym eterze”.

Dziękujemy panu Andrzejowi Bargielowi za niezwykle ciekawą i motywującą opowieść
o podróżach na pokryte odwiecznym lodem najwyższe krańce świata i granicach ludzkiej wytrzymałości.

Dzisiejsze spotkanie nie odbyło by możliwe bez firmy KGHM Polska Miedz S.A. i udziału Zespołu Szkół w Chocianowie w projekcie „Kompetentni w branży” za co serdecznie dziękujemy.