Środowisko przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego

W dniach 16 – 18 września 2019 roku odbyły się warsztaty edukacji ekologicznej pn. „Środowisko przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego”. Działanie realizowane w ramach Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej „Ja i moje środowisko” 2019. Program współfinansowany jest przez Powiat Polkowicki. W warsztatach udział wzięło 22 uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie, z klasy 2 TT. Warsztaty przeprowadzone zostały na terenach Karkonoskiego Parku Narodowego, Szklarskiej Poręby, Gór Izerskich oraz Krkonošského Národního Parku. Celem warsztatu było nabycie umiejętności poruszania się po terenach objętych ochroną, prowadzenie obserwacji przyrody, zapoznanie uczniów z florą, fauną oraz geologią a także walorami turystycznymi tego regionu.

Pierwszego dnia warsztatów odbył się rajd pieszy na Wysoki Kamień. Jest to szczyt w Górach Izerskich o wysokości 1058 m n.p.m. Jedno z piękniejszych miejsc w Sudetach. Na szczycie roztacza się widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską. Młodzież podczas rajdu miała możliwość zapoznania się z ciekawymi formami skalnymi licznie zgromadzonymi na trasie, takimi jak: Zbójeckie Skały, Czerwone i Czarne Skały, Dzwonnica czy Kozie Skały.  Niewątpliwą atrakcje stanowiły również sztolnie dawnej kopalni pirytu z XVII wieku. Po powrocie do ośrodka, wieczorem, przeprowadzone zostały zajęcia teoretyczne dotyczące umiejętności korzystania z map i przewodników turystycznych w celu samodzielnego planowania wypraw i rajdów pieszych.

Drugiego dnia odbyła się wycieczka do czeskiego miasta Harrachov, podczas której zapoznaliśmy się z głównymi atrakcjami miasta:

  • HutąNovosad&Syn – to prywatna, druga biorąc pod uwagę wieku huta szkła w Czechach (założona na początku XVIII wieku),
  • Muzeum Górnictwa,
  • Wodospadem Mumlawy znajdującym się na terenie KrkonošskéhoNárodního Parku który swój początek ma na Mumlawskiej Łące. Następnie wody potoku spływają w kierunku Harrachova tworząc liczne mniejsze i większe kaskady oraz wytworzone na przestrzeni tysięcy lat kotły eworsyjne zwane Czarcimi Okami.

Trzeciego dnia, uczestnicy warsztatów odbyli kolejny rajd pieszy po terenach Karkonoskiego Parku Narodowego. Tym razem grupa udała się nad Wodospad Szklarki (13,3m) oraz do schroniska turystycznego Kochanówka. Trasa wiodła ścieżką dydaktyczną na której znajduje się wiele pomników przyrody oraz różnorodnych form skalnych.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Nadzieja Guzowska, Wojciech Wróbel.

 

Piotr Machoń
szkolny koordynator
edukacji ekologicznej